Największy w Europie zbiornik odpadów rozrasta się. Rozpoczęto wycinkę drzew po stronie południowej zbiornika. Mieszkańcy okolicznych miejscowości mają pewne obawy.

[sexy_author_bio]

Zbiornik położony na wschód od Polkowic już teraz ma powierzchnię 1394 hektarów. To mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia popularnej wśród polkowiczan miejscowości letniskowej Sława.

To jednak nie wystarcza spółce KGHM na zbieranie odpadów poflotacyjnych. Zbiornik będzie – po raz kolejny – rozbudowany. Jak jednak zapewniają władze spółki, głównym celem zmian jest podwyższenie zbiornika o ok. 15, a nie zwiększanie powierzchni, na której się znajduje.

Prace związane są z podniesieniem wysokości istniejącego zbiornika i lekkim jego poszerzeniem. To spowoduje, że zagospodarowanie odpadów będzie możliwe do roku 2042, czyli znacznie przedłuży funkcjonowanie głównego ciągu technologicznego.

źródło: prw.pl

Zapewniał, cytowany przez Polskie Radio Wrocław, Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM. Członek zarządu zapewnia również, że mieszkańcy nie muszą obawiać się rozbudowy zbiornika.

Wcześniej KGHM prowadził negocjacje z przedstawicielami lokalnych społeczności. W ich trakcie udało się wynegocjować pracę w spółce dla mieszkańców wsi okalających zbiornik, a także darmowe kolonie dla dzieci.

Część zbiornika znajduje się na terenie gminy Polkowice, w jego sąsiedztwie znajdują się sołectwa Tarnówek, Dąbrowa, Pieszkowice i Żelazny Most.

Zbiornik powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Wraz z jego budową wyburzono trzy miejscowości: Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów, a także wytyczono nową drogę między Polkowicami a Rudną.

Foto: Google Maps Viewer

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice