W niedzielny wieczór, o godz. 21.09 zatrzęsło ziemią w całym regionie. Nawet przyzwyczajeni do tąpnięć mieszkańcy byli zakoczeni skalą wstrząsu, do którego doszło. Czy było to najsilniejsze zatrzęsienie ziemi w regionie Polskiej Miedzi?

Skala niedzielnego wstrząsu została oznaczona jako „górnicza siódemka”. Zdarzenie miało miejsce pod powierzchnią zarządzaną przez ZG Polkowice-Sieroszowice. W skali Richtera (magnituda wstrząsów) różne źródła podają różne wartości. W 10 stopniowej skali pod mianem „siódemki” kryją się również wstrząsy dużo słabsze, niż ten, który miał miejsce w niedzielę. Takim mianem określa się również 3,5 w skali Richtera.

kopalnia-pion

Do tąpnięcia doszło na terenie kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice

Tymczasem według Poczdamskiego Instytutu Geologicznego skala wstrząsu doszła do 4,7 mg w skali Richtera. Inne źródła mówią o wstrząsie na poziomie 4,1-4,2 mg.

Jeśli przyjąć wyliczenia Poczdamskiego Insytutu Geologicznego, do równie mocnego wstrząsu doszło w marcu 2013 r. Wtedy pod ziemią uwięzionych zostało 19 górników. Tym razem żaden z pracowników kopalni nie znajdował się w regionie zagrożonym.

Jednak oba te tąpnięcia nie były najmocniejszymi w ostatniej dekadzie.

Do największego wstrząsu: o 0,1 mg więcej – doszło w Polkowicach 30 grudnia 2010 r. Ziemia zatrzęsłą się tak mocno, że sejsmolodzy odnotowali 4,8 mg w skali Richtera. Zdarzenie w kopalni ZG Rudna okazało się tragiczne w skutkach: podczas tego wstrząsu śmierć poniosło trzech górników.

Od autora:

Unikając już dziennikarskich zwyczajów, chciałbym przyznać, że swoje najsilniejsze tąpnięcie pamiętam w okolicach 2003-2006 r. Zdarzenie miało miejsce w okolicach południa. Pamiętam, że byłem wtedy na „dużej przerwie”.

Wtedy też na szkolnej stołówce ze stołów spadały talerze.

Czy ktoś z Was jest w stanie wskazać źródło, lub pamięta wartość ówczesnego wstrząsu? Próbowałem znaleźć w sieci, ale po parunastu minutach się poddałem.

Będę Wam bardzo wdzięczny za komentarze.

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice