Za kilka miesięcy okaże się, czy gminie uda się zdobyć pieniądze na odbudowę zabytkowego pałacu w Suchej Górnej. To w ich rękach leżą dalsze losy budynku.

Jak zapewnia Adam Trybka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, na początku przyszłego roku zostanie złożony wniosek o środki na realizację inwestycji.
A koncepcja przebudowy i wykorzystania budynku jest bardzo ciekawa. Otóż w budynku ma powstać centrum kulturalno-edukacyjne dla mieszkańców całej gminy. Planowane jest otwarcie przedszkola, biblioteki oraz Izby Pamięci i Tradycji. Budynek ma być przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Natomiast przypałacowy park przeistoczy się w plac rekreacyjno-sportowy z placem zabaw i amfiteatrem.

Dawniej w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. To właśnie po jej zamknięciu pojawiły się koncepcje wykorzystania budynku, by uchronić zabytek przed ruiną. Początkowo planowano utworzyć tam dom spokojnej starości, jednak plan nie został wprowadzony w życie. Przez ten czas udało się jedynie zabezpieczyć budynek przed złymi warunkami pogodowymi i wandalami. Gmina rozważała także możliwość sprzedaży obiektu. Po dezaprobacie mieszkańców gmina nie zdecydowała się na zbycie pałacu.

pałac-sucha-górna

Pałac w Suchej Górnej, foto: dolnyslaskfoto.blogspot.com

Pałac jest chlubą wsi Sucha Górna. Trudno się dziwić, że pomysł otwarcia w nim centrum kulturalno-edukacyjnego spotkał się z pełnym poparciem mieszkańców.

Warto wiedzieć, że pałac jest budynkiem barokowym pochodzącym z XVIII wieku. Szczęśliwie uległ tylko niewielkiemu uszkodzeniu podczas drugiej wojny światowej. O jego wartości historycznej świadczy to, że znajduje się na liście zabytków w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Oprócz szkoły podstawowej w budynku do lat 90. działała Izba Pamięci Narodowej, która cieszyła się zainteresowaniem nie tylko ze strony uczniów z całej okolicy, ale także żołnierzy i kombatantów z całej Polski.

(Aleksandra Hanna)
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice