CBA w KGHM. 6 osób naraziło spółkę na stratę 4 mln zł.

16 stycznia 2019 roku
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób w związku z prowadzonym przez prokuraturę w Legnicy śledztwem. Ze wstępnych ustaleń wynika, że grupa zatrzymanych naraziła spółkę skarbu państwa na stratę 4 mln zł.

Artykuł przeczytasz w

ok. 3 minuty

Kluczowe fakty

  • Lubelskie CBA działało na polecenie prokuratury w Legnicy
  • Zatrzymań dokonano zarówno na terenie Dolnego Śląska, jak i woj. kujawsko-pomorskiego
  • Zatrzymani podejrzewani są o zawyżanie wyników laboratoryjnych stężeń miedzi w skupowanym przez KGHM złomie

O zatrzymaniach poinformowało biuro prasowe CBA. Jak informują śledczy, szóstka zatrzymanych osób to przedsiębiorcy oraz pracownicy Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.


Siedziba Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie

Ustalenia śledztwa wskazują, że zatrzymani, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzili jedną ze spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i strat w kwocie co najmniej 4 mln zł. Te pieniądze stanowiły zapłatę za wióry i granulat miedzi. Przy zakupie zawyżano zawartość procentową samej miedzi w dostawach złomu poprzez podmianę próbek, które są podstawą do szacowania wartości skupionego towaru. Do takiego procederu miało dochodzić przez co najmniej osiem miesięcy 2017 roku.

Za: cba.gov.pl

Polub nas!

Oświadczenie w tej sprawie wydał także zarząd kombinatu. Według biura prasowego KGHM osoby pełniły w spółkach grupy funkcje niekierownicze. Zarząd spółki zadeklarował współpracę z organami śledczymi.

Centralne Biuro Antykorupcyjne ostatni raz w największej spółce Zagłębia Miedziowego pojawiło się w 2016 roku. Wtedy to też, na polecenie ministra Mariusza Kamińskiego funkcjonariusze skontrolowali największe spółki skarbu państwa. Oprócz KGHM skontrolowano wtedy między innymi Orlen, Lotos, czy grupę Azoty.

Czy byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Napisz do nas o tym!
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Redaktor naczelny Dzień Dobry Polkowice

andrzej.padniewski@dziendobrypolkowice.pl

Czytaj również:
Fakty o Faktach: Komentarz autora

Fakty o Faktach: Komentarz autora

Od trzech tygodni zastanawialiśmy się w gronie dziennikarzy z dużo większym stażem od mojego oraz osób z innych środowisk, czy te teksty publikować, a jeśli tak, to w jakim wymiarze. Dlaczego? Z tegoż oto powodu, że pomimo ogromu pracy włożonej w ich przygotowanie, nie wnoszą – i wyrażam nie tylko swoją opinię – dosłownie nic.

Ta wiadomość jest dla Ciebie ważna? Wrzuć go na Social Media:
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice