PiS konkretnie o Radach Osiedli – trzeba zmian

25 lutego 2019 roku
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Mniejsze rady z większą autonomią – takie w skrócie zmiany w Radach Osiedli przedstawili radni Prawa i Sprawiedliwości na konferencji prasowej.

Artykuł przeczytasz w

ok. 3 minuty

Kluczowe fakty

  • Rady Osiedli z własnym budżetem inwestycyjnym
  • Mniejsze ilościowo składy rad dla małych osiedli – minimalny skład – pięciu radnych (obecnie 15)
  • Rady miałyby dostać do dyspozycji budżet inwestycyjny

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, na której poinformowali media na temat proponowanych zmian w Radach Osiedli i Sołectw a także w jednostkach organizacyjnych gminy. 


Radni PiS podczas konferencji: od lewej: Józefa Wołoszczuk, Helena Woźniak, Paweł Kowalski i Zdzisław Synowiec

Połączmy funkcję przewodniczącego rady z z przewodniczącym zarządu – mieszkańcy nie muszą wiedzieć kto ma jakie kompetencje i mnożenie funkcji nie ma w naszej ocenie sensu.

 powiedział Paweł Kowalski, radny Prawa i Sprawiedliwości

Polub nas!

Co oczywiste – to nie jedyna propozycja radnych klubu PiS. Przede wszystkim proporcjonalny udział składów rad w zależności od liczby mieszkańców osiedli (do 1000 mieszkańców pięciu radnych, każde 500 mieszkańców powyżej 1000 mieszkańców – dodatkowy radny), budżet inwestycyjny na najbardziej palące potrzeby lokalnej społeczności, ujednolicenie opłat za udział w wycieczkach/imprezach masowych (10 zł od osoby dorosłej, 5 zł za młodzież i dzieci) oraz limit wydatków na organizację imprez własnych. 

Przypomnijmy, że w piątek informację o radzie programowej w zakresie rad zgłosili również radni koalicyjni Lepszych Polkowic. Czy dwie konferencje oznaczają tarcia w koalicji?

Absolutnie nie – zresztą, jeśli porównać obie propozycje, to różnią się nieznacznie

Zdzisław Synowiec, radny Prawa i Sprawiedliwości

Wtórował mu jednak Kowalski: Koledzy nie sprawdzili najwyraźniej orzeczeń sądowych, bowiem wiele rad próbowało wprowadzić – podobnie jak czytamy w propozycji naszego koalicjanta – zakaz jednoczesnego piastowania funkcji radnych osiedlowych i miejskich. Jednak wojewodowie na podstawie wyroków sądów administracyjnych takie uchwały unieważniają. Jest to zatem propozycja prawnie niemożliwa do zrealizowania.  

Była to pierwsza konferencja radnych Prawa i Sprawiedliwości od czasu, gdy poinformowali oni o poparciu Łukasza Puźnieckiego w wyborach w 2018 roku. W polkowickiej radzie PiS posiada pięć mandatów przy 7 radnych PdMP i 7 klubu Lepszych Polkowic. 

Czy byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Napisz do nas o tym!
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Redaktor naczelny Dzień Dobry Polkowice

andrzej.padniewski@dziendobrypolkowice.pl

Czytaj również:
Fakty o Faktach: Komentarz autora

Fakty o Faktach: Komentarz autora

Od trzech tygodni zastanawialiśmy się w gronie dziennikarzy z dużo większym stażem od mojego oraz osób z innych środowisk, czy te teksty publikować, a jeśli tak, to w jakim wymiarze. Dlaczego? Z tegoż oto powodu, że pomimo ogromu pracy włożonej w ich przygotowanie, nie wnoszą – i wyrażam nie tylko swoją opinię – dosłownie nic.

Ta wiadomość jest dla Ciebie ważna? Wrzuć go na Social Media:
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice