Prawie 2 mld zł zysku – 2018 to dobry rok dla KGHM-u

18 marca 2019 roku
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Kombinat osiągnął w 2018 roku 1,7 mld zł zysku netto i – co najciekawsze – drastycznie obniżył koszty utrzymania inwestycji w Chile.

Artykuł przeczytasz w

ok. 2 minuty

Kluczowe fakty

  • KGHM ma się dobrze, mimo wahań miedzi na rynkach surowców
  • Spółka zanotowała znaczący zysk 
  • W porównaniu do raportu za 2017 rok znacząco zmniejszono koszty utrzymania zagranicznych inwestycji

Spółka opublikowała raport finansowy za 2018 rok. Nieznacznie wyższe wpływy ze sprzedaży (o ok. 170 mln zł), przy ponad miliardowym wzroście kosztów operacyjnych nie wpłynął negatywnie na końcowy wynik finansowy. W kalkulacji na koniec roku spółka osiągnęła zysk w kwocie 1 658 mln zł.

Ostatnie miesiące to czas wytężonej pracy: utrzymujemy dyscyplinę kosztową, ustabilizowaliśmy produkcję, przeprowadziliśmy przegląd naszych aktywów w Polsce i za granicą, podpisaliśmy nowe długoterminowe umowy z partnerami biznesowymi, rozpoczęliśmy proces redukcji zadłużenia, uruchamiając jednocześnie wiele inicjatyw rozwojowych

powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM

KGHM zracjonalizował także wydatki w krytykowanej ostatnimi czasy inwestycji w Chile. Przypomnijmy: Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła największą inwestycję zagraniczną przeprowadzoną przez KGHM. Kombinat wykupił odkrywkową kopalnię w Sierra Gorda w 2012 roku od kanadyjskiej spółki Quadra FNX Mining za ok. 19 mld zł.

Polub nas!

W opublikowanym raporcie finansowym KGHM wykazuje obniżenie kosztów utrzymania inwestycji o blisko 800 mln zł w porównaniu do 2017 roku. 

Ceny miedzi na rynkach surowców w 2018 roku potrafiły przekroczyć 7 300 dolarów za tonę. Jej obecna wartość to 6 475 USD/t. Wahania na giełdzie nie wpłynęły negatywnie na działalność KGHM-u, który osiągnął sprzedaż wyższą od zakładanej. 

Od 2019 roku spółka będzie realizować strategię na lata 2019 – 2023. Jak wskazuje w oficjalnym komunikacie, podstawowe założenia to zwiększanie rentowności, poprawa parametrów finansowych i obniżanie kosztów działalności. 

Czy byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Napisz do nas o tym!
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Redaktor naczelny Dzień Dobry Polkowice

andrzej.padniewski@dziendobrypolkowice.pl

Czytaj również:
Fakty o Faktach: Komentarz autora

Fakty o Faktach: Komentarz autora

Od trzech tygodni zastanawialiśmy się w gronie dziennikarzy z dużo większym stażem od mojego oraz osób z innych środowisk, czy te teksty publikować, a jeśli tak, to w jakim wymiarze. Dlaczego? Z tegoż oto powodu, że pomimo ogromu pracy włożonej w ich przygotowanie, nie wnoszą – i wyrażam nie tylko swoją opinię – dosłownie nic.

Ta wiadomość jest dla Ciebie ważna? Wrzuć go na Social Media:
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice