Strajk czterech szkół. Czy to sparaliżuje egzamin ósmoklasistów?

18 marca 2019 roku
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

W naszej gminie co najmniej cztery szkoły dołączą do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Urzędnicy już działają, by zaradzić skutkom protestu. 

Artykuł przeczytasz w

ok. 4 minuty

Kluczowe fakty

  • Znany jest wynik referendum ze wszystkich szkół, poza SP1
  • Wszystkie szkoły dołączą do strajku
  • Z kolei prawie wszystkie przedszkola będą działać normalnie

Informację o strajku przekazali nam związkowcy, urzędnicy i sami nauczyciele. Póki co nadal trwa referendum strajkowe w Szkole Podstawowej nr 1. Pozostałe placówki, wraz ze szkołą w Jędrzychowie, 8 kwietnia będą protestować.

Wszyscy nauczyciele w naszej szkole dołączą do protestu. Żal nam dzieci, ale wiele prób strajku, które odbywały się w okresie wakacyjnym i polegały na manifestacjach ulicznych nie przynosiło pożądanych efektów.

mówi anonimowo jedna z nauczycielek z SP 3 

Referendum w Szkole Podstawowej nr 3 zakończyło się 92% poparciem dla przeprowadzenia strajku przy blisko stuprocentowej frekwencji. 

 

Polub nas!

Egzamin ósmoklasistów zagrożony?

Termin 8 kwietnia na strajk ogólnopolski nie jest przypadkowy. Tego dnia mają się bowiem odbyć pierwsze po reformie oświatowej egzaminy ósmoklasistów.

Będziemy działać zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Postaramy się wykorzystać nasze zasoby kadrowe innych placówek kulturalno-oświatowych, by złagodzić skutki strajku nauczycieli.

mówi Roman Tomczak,
rzecznik prasowy urzędu

Tomczak zaznacza również, że rozpatrywana jest możliwość zatrudnienia na umowy zlecenia emerytowanych nauczycieli.

Na ten pomysł z uśmiechem reagują sami nauczyciele.

Kto za 15 zł zgodzi się spędzić 2 godziny na pilnowaniu dzieci na egzaminie?

Chwilę później dopytują, skąd gmina znajdzie na ten cel środki finansowe, skoro sami za obecność na egzaminach nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Strajk tylko w jednym przedszkolu – na ul. Hubala

Do protestów nie zdecydowały się przyłączyć przedszkola nr 2, 3, 4 i 5. W większości z nich nie uzyskano wymaganego progu frekwencyjnego (50%), lub też pracownicy głosowali przeciwko strajkowi (Przedszkole nr 5).

Robimy rozeznanie w przedszkolach, w których nie dojdzie do strajku, na temat możliwości przyjęcia dzieci z Przedszkola nr 6. Jeżeli rodzice będą mogli na okres strajku zostać z dziećmi w domu, to bardzo o to prosimy.

mówi Roman Tomczak z UG

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, opiekunowie dzieci w przedszkolach popierają protest i chcieli do niego dołączyć. Jednak w referendach głosują wszyscy zatrudnieni w placówce – m.in. pracownicy kuchni czy służby porządkowe. I to właśnie osoby z pionów nieedukacyjnych – w obawie przed utratą części wynagrodzeń – nie wzięły udziału w referendum lub głosowały przeciwko strajkowi.

Czego domagają się nauczyciele?

Do protestu w szkołach ma dojść na terenie całego kraju. Podstawowym postulatem jest zwiększenie wynagrodzenia o 1000 zł brutto, wraz z wyrównaniem od stycznia 2019 roku.

Część protestujących w naszym mieście wyraża solidarność z koleżankami i kolegami w całym kraju i również z tego powodu głosowali za strajkiem w polkowickich szkołach. 

mówi Ewa Marcjan,
prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Polkowicach

Wydatki na oświatę z budżetu gminy Polkowice na jednego ucznia należą do jednych z największych w kraju. Co jednocześnie powoduje ogromną różnicę między rządową subwencją oświatową a kosztami utrzymania placówek.

A mówiąc językiem mniej oficjalnym: dyrektorzy polkowickich szkół dysponują m.in. środkami na premie uznaniowe.

Ale ich wysokość, sposób podziału i to, czy dostają je wszyscy, jest poza naszą wiedzą. 

Powiedziała nam jedna z nauczycielek. Gdy jednak zapytaliśmy, czy sama taką premię otrzymała, odmówiła udzielenia odpowiedzi.

Z premiami czy bez nich – nauczyciele plasują się na szarym końcu zawodów pod kątem wynagrodzeń dla osób z wyższym wykształceniem w Polsce.

W dniu strajku, 8 kwietnia, nauczyciele i wychowawcy w szkołach i przedszkolach stawią się w placówce, natomiast odmówią dyrekcji świadczenia pracy.

Dziś popołudniu na naszym fanpage’u opublikujemy wynik referendum ze Szkoły Podstawowej nr 1.


Tylko u nas! Radca prawny mec. Paweł Małek radzi, co zrobić, gdybyśmy mieli problem z opieką nad naszym dzieckiem
CZYTAJ TUTAJ


Foto: polkowice.eu
Czy byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Napisz do nas o tym!
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Redaktor naczelny Dzień Dobry Polkowice

andrzej.padniewski@dziendobrypolkowice.pl

Czytaj również:
Fakty o Faktach: Komentarz autora

Fakty o Faktach: Komentarz autora

Od trzech tygodni zastanawialiśmy się w gronie dziennikarzy z dużo większym stażem od mojego oraz osób z innych środowisk, czy te teksty publikować, a jeśli tak, to w jakim wymiarze. Dlaczego? Z tegoż oto powodu, że pomimo ogromu pracy włożonej w ich przygotowanie, nie wnoszą – i wyrażam nie tylko swoją opinię – dosłownie nic.

Ta wiadomość jest dla Ciebie ważna? Wrzuć go na Social Media:
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice