Decyzja jest, pociągi dojadą do Przemkowa

29 marca 2019 roku
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Wczoraj Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę, w której czytamy o czterech projektach kolejowych realizowanych w najbliższych latach. Jeden z nich dotrze do Przemkowa!

Artykuł przeczytasz w

ok. 3 minuty

Kluczowe fakty

  • Województwo pozyska 350 mln zł m.in. na rewitalizację czterech linii kolejowych
  • Jedna z nich to linia 303, z Rokitek do Przemkowa
  • Wskazano ją – jak czytamy w uchwale – ze względu na walory turystyczne regionu

Cztery linie: łączące powiat dzierżoniowski, górski i złotoryjski, a także trasę z Rokitek do Przemkowa przez Chocianów opisano w projekcie uchwały sejmiku, w której zawarty jest plan na rewitalizację kolejnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku.

Uchwałę podjęto z inicjatywy koalicji Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Bardzo mnie cieszy, że współpraca koalicyjna Sejmiku Dolnośląskim doprowadza do realnych rozwiązań z korzyścią dla mieszkańców. Ogromną pracę przy tym projekcie wykonał Tymoteusz Myrda i Patryk Wild.
Jestem przekonany, że połączenie to spowoduje wzrost zainteresowania turystycznego w jednym z najciekawszych parków krajobrazowych w naszym województwie, a także polepszy dostęp do komunikacji dla mieszkańców miasta i gminy Przemków. 

dla Dzień Dobry Polkowice mówi Piotr Karwan,
radny Sejmiku Dolnośląskiego, Prawo i Sprawiedliwość

 


Zdjęcie pociągu KD na stacji Duninów pod Chocianowem w 2010 roku, autor: MOs810 Wikimedia

Z uchwały podjętej wczoraj przez Sejmik cieszy się Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa.

Polub nas!

Cieszymy się bardzo, jest to wynik naszych wspólnych starań z marszałkiem województwa, Cezarym Przybylskim. Przy projekcie mocno działał także burmistrz Chocianowa. Na daną chwilę, w perspektywie do 2023 roku to połączenie kolejowe zostanie przywrócone. Zarówno dla mieszkańców, jak i turystów będzie to wielkie udogodnienie.

dla Dzień Dobry Polkowice mówi Jerzy Szczupak,
burmistrz Przemkowa

Jak podkreśla burmistrz Przemkowa, wiele połączeń PKS z Żar do Wrocławia zostało zlikwidowanych w chwili otwarcia linii kolejowej na tej trasie, co powodowało zwiększenie wykluczenia komunikacyjnego w tej gminie. Za trzy, cztery lata, wraz z uruchomieniem połączeń pasażerskich, ten problem zniknie.

Połączenie kolejowe z Rokitek do Kożuchowa (woj. lubuskie) przez Chocianów i Przemków wybudowano pod koniec XIX wieku. W latach 1991-2000 zaczęto wygaszać komunikację na kolejnych odcinkach – ostatni pociąg z Chocianowa w kierunku Legnicy wyjechał w 2000 roku.

Linia w kierunku północnym prowadzi nie tylko do Kożuchowa, ale także do Głogowa przez Gaworzyce, kolejnej gminy w powiecie polkowickim. Jej fragment znajduje się na terenie województwa lubuskiego, co może utrudnić rewitalizację tego odcinka w najbliższych latach.

Czy byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Napisz do nas o tym!
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Redaktor naczelny Dzień Dobry Polkowice

andrzej.padniewski@dziendobrypolkowice.pl

Czytaj również:
Fakty o Faktach: Komentarz autora

Fakty o Faktach: Komentarz autora

Od trzech tygodni zastanawialiśmy się w gronie dziennikarzy z dużo większym stażem od mojego oraz osób z innych środowisk, czy te teksty publikować, a jeśli tak, to w jakim wymiarze. Dlaczego? Z tegoż oto powodu, że pomimo ogromu pracy włożonej w ich przygotowanie, nie wnoszą – i wyrażam nie tylko swoją opinię – dosłownie nic.

Ta wiadomość jest dla Ciebie ważna? Wrzuć go na Social Media:
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice