Hit! Zaczęli pracę nad koleją do Polkowic!

8 kwietnia 2019 roku
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

DSDiK – instytucja odpowiedzialna m.in. za realizację przetargów kolejowych na terenie Dolnego Śląska, ogłosiła dziś przetarg na studium lokalizacyjne dla trasy kolejowej do Polkowic.

Artykuł przeczytasz w

ok. 3 minuty

Kluczowe fakty

  • Zyskamy połączenie nie tylko z Lubinem, ale i Głogowem
  • To pierwszy, ale wyraźny krok dla budowy tej linii
  • Szacowana wartość inwestycji jest ogromna i przekracza pół miliarda złotych

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei to spółka urzędu marszałkowskiego odpowiedzialna za realizację zamówień województwa – jak nazwa wskazuje – w zakresie budowy dróg i tras kolejowych. Dziś na stronie spółki opublikowano pierwszy przetarg na realizację studium lokalizacyjnego dla odcinka kolejowego pomiędzy Polkowicami i Lubinem.

Co ciekawe, linia miałaby docierać również do dworca w Głogowie. Mapa zawarta w specyfikacji przetargowej:


Sugerowana trasa kolei Lubin-Polkowice-Głogów zawarta w specyfikacji przetargu na stronach DSDiK. Odcinek czerwony to odcinek nieistniejącej linii

Połączenie kolejowe to efekt pracy koalicji Prawa i Sprawiedliwości i Bezpartyjnych Samorządowców w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a informację na jej temat przekazał nam Piotr Karwan, radny sejmiku z ramienia PiS, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki.

Bardzo cieszy mnie doprowadzenie do pierwszej części wymaganej do realizacji połączenia kolejowego do Polkowic, pokazuje to, że koalicja w Sejmiku ma szansę na realną poprawę jakości życia mieszkańców Zagłębia Miedziowego. 

podkreśla Piotr Karwan,
radny sejmiku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości

Karwan podkreśla, że ogrom pracy w celu ogłoszenia tego przetargu wykonał Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

 Jest to konsekwentne działanie od ponad ośmiu lat podejmowane m.in. przez prezydenta Lubina, Roberta Raczyńskiego, który zawsze podkreślał, jak istotna jest ta linia. Mieszkamy w aglomeracji przemysłowej i naturalnym jest, by stworzyć takie połączenie kolejowe. Jest to jedyna alternatywa dla dróg i możliwości przemieszczania się mieszkańców LGOM. Obecnie trwa koncepcja w jakim standardzie będzie możliwa realizacja tego przedsięwzięcia. Wstępne szacunki budowy tej linii to ok. 700 mln zł, dlatego jest to inwestycja, w która wymaga wsparcia PKP PLK oraz polskiego rządu. 

mówi nam Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa,
radny klubu Bezpartyjni Samorządowcy

Polub nas!

Specyfikacja terenowa ma określić, którędy będzie przebiegać linia kolejowa na trasie pomiędzy Lubinem a Głogowem przez Polkowice. Jak można w niej przeczytać, jednym z kryteriów, na których ma się skupić firma realizująca zamówienie, jest sprawdzenie potencjalnej przepustowości w przypadku podwójnego torowiska na odcinku Polkowice aż do szybu SW-1 Polkowice-Sieroszowice.

Tym samym ma zostać zaspokojona zarówno potrzeba samorządów w postaci ruchu pasażerskiego oraz spółek KGHM korzystających z odcinka dla ruchu towarowego. Spółka, jako największy pracodawca na terenie Zagłębia Miedziowego może również zyskać komfortowe połączenie pasażerskie dla swoich pracowników. 

Odcinek pomiędzy SW-1 a miejscowością Nielubia (powiat głogowski) to 8,7 km brakującej trasy do tego, by polkowiczanie zyskali połączenie również z Głogowem. Od Nielubii aż do Głogowa istnieje już czynna linia kolejowa używana obecnie jedynie w ruchu towarowym.

Z map zawartych na stronach DSDiK linia kolejowa w Polkowicach będzie przebiegać w okolicy strefy ekonomicznej LSSE, nie będzie więc możliwa reaktywacja dworca czołowego przy ul. Brackiej.

Jak podkreślił Myrda, realizacja linii wymaga ogromnych nakładów finansowych, wstępne szacunki mówią o kwocie przekraczającej 700 mln zł, co przy budżecie województwa na poziomie ok. 1,3 mld zł sprawia, że jej budowa będzie wymagała częściowej lub całkowitej partycypacji państwa.

Znów byliśmy pierwsi! Polub nas dla porcji dobrych wiadomości z Polkowic:

Czy byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Napisz do nas o tym!
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Redaktor naczelny Dzień Dobry Polkowice

andrzej.padniewski@dziendobrypolkowice.pl

Czytaj również:
Fakty o Faktach: Komentarz autora

Fakty o Faktach: Komentarz autora

Od trzech tygodni zastanawialiśmy się w gronie dziennikarzy z dużo większym stażem od mojego oraz osób z innych środowisk, czy te teksty publikować, a jeśli tak, to w jakim wymiarze. Dlaczego? Z tegoż oto powodu, że pomimo ogromu pracy włożonej w ich przygotowanie, nie wnoszą – i wyrażam nie tylko swoją opinię – dosłownie nic.

Ta wiadomość jest dla Ciebie ważna? Wrzuć go na Social Media:
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice