Czy logo gminy Polkowice to plagiat?

10 kwietnia 2019 roku
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Internauci szybko wyłapali podobieństwo nowego loga Polkowic do znaku stosowanego przez Diamond Heart Foundation. Czy podobieństwo jest tak duże, że możemy mówić o plagiacie?

Artykuł przeczytasz w

ok. 2 minuty

Kluczowe fakty

  • Serce i hasło „Polkowice sercem Zagłębia Miedziowego” zastąpiło poprzedni wzór, który stosowała gmina od 2018 roku
  • Fundacja Diamond Heart Foundation również korzysta z logotypu w kształcie serca
  • Oba projekty, zdaniem ekspertów, nie są aż tak podobne, by nazwać logo Polkowic plagiatem

Gdy w minionym tygodniu Łukasz Puźniecki zaprezentował nowe logo gminy Polkowice, kilkoro internautów bardzo szybko zorientowało się, że bardzo podobny znak wykorzystuje do swojej promocji Diamond Heart Foundation, amerykańska fundacja walcząca przeciwko wykorzystaniu seksualnemu.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy możemy mówić o plagiacie. Dlatego zapytaliśmy lubińskiego radcę prawnego, mec. Pawła Małka, oraz Michała Stopę, czołowego grafika na Dolnym Śląsku, jak oceniają projekt.


Krótka adnotacja do wypowiedzi radcy prawnego: utwór w rozumieniu prawa to nie piosenka, a każda rzecz objęta prawem autorskim (a więc również piosenka, ale też logotyp, fragment tekstu itp.)


Z punktu widzenia prawa raczej skłaniałbym do racji kwalifikacji podobieństwa, ale nie ma tu mowy o kradzieży czyjegoś utworu. Dlaczego? Jest tu oczywiście wykorzystany motyw serca, ale serce jest odnoszone do pewnego obszaru geograficznego. Gmina Polkowice – serce Zagłębia Miedziowego jasno wskazuje na to, że autor logotypu miał na celu odniesienie go do miejsca, jakim jest gmina. Fundacja odwołuje się z kolei do serca jako organu. Polkowickie logo ma inne barwy  miedziowe. Zastosowano w nim inne figury geometryczne – w przypadku loga Polkowic występują romby, w logotypie Fundacji trójkąty.
Powiedziałbym co najwyżej o potencjalnej inspiracji dość powszechnym motywem serca. Logo fundacji jest inaczej skonstruowane, posiada dodatkowe „łamanie”.
Poza tym logo to nie tylko znak, ale również treść. Czcionki i napis Diamond Heart Foundation są dużo większe. Logotyp gminy jest dużo prostszy od logotypu używanego przez fundację z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

mówi mec. Paweł Małek, radca prawny

Polub nas!

Podobnego zdania jest Michał Stopa, grafik pracujący dla wrocławskiej spółki ARAW, czołowy grafik w naszym województwie.

W czasach, w których żyjemy, liczba logotypów jest ogromna. Trudno zatem znaleźć czy stworzyć unikalny wzór, ich liczba jest przecież w jakiś sposób skończona. Tutaj pozór plagiatu najbardziej stwarza fakt, że układ typograficzny (logotyp + treść). Uznano pierwowzór to praktycznie za referencję. Ale wyraźnie pragnę zaznaczyć słowo „pozór”.
Same znaki różnią się wyłącznie szerokością linii, kolorystyką, ale i wykorzystaniem innych figur geometrycznych. Podobieństwo jest w jakiś sposób widoczne, ale w mojej ocenie dalej mówimy o inspiracji, nie plagiacie.

Sprawę plagiatu logotypów wyczerpał na stronie Branding Monitor red. Krzysztof Karaś (tutaj – link otworzy nowe okno), powołując się m.in. na kradzieże rosyjskich grafików polskich znaków, w tym nowego znaku firmy PZU. 

Czy byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Napisz do nas o tym!
Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Autor tekstu: Andrzej Padniewski

Redaktor naczelny Dzień Dobry Polkowice

andrzej.padniewski@dziendobrypolkowice.pl

Czytaj również:
Fakty o Faktach: Komentarz autora

Fakty o Faktach: Komentarz autora

Od trzech tygodni zastanawialiśmy się w gronie dziennikarzy z dużo większym stażem od mojego oraz osób z innych środowisk, czy te teksty publikować, a jeśli tak, to w jakim wymiarze. Dlaczego? Z tegoż oto powodu, że pomimo ogromu pracy włożonej w ich przygotowanie, nie wnoszą – i wyrażam nie tylko swoją opinię – dosłownie nic.

Ta wiadomość jest dla Ciebie ważna? Wrzuć go na Social Media:
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice