Kolej do Polkowic: spotkanie na szczycie we Wrocławiu

Po spotkaniu w biurze Tymoteusza Myrdy, od lewej: Jan Wojtowicz, Łukasz Puźniecki, Henryk Czekajło, Tymoteusz Myrda, Piotr Karwan, Wojciech Zubowski, Wojciech Marciniak oraz Kamil Ciupak, foto: Kamila Wójtowicz, fotoreporterka Dzień Dobry Polkowice

W towarzystwie posła Wojciecha Zubowskiego spotkali się samorządowcy wszystkich szczebli w celu koordynacji działań zmierzających do uruchomienia połączenia kolejowego do Polkowic.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 15 kwietnia

Spotkanie odbyło się w samo południe w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Pojawili się na nich przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu a także poseł RP, Wojciech Zubowski.

Poza samą koordynacją działań rozmawiano także o szacunkowych kosztach realizacji projektu połączenia kolejowego Lubina, Polkowic i Głogowa. Te mówią o kwotach pomiędzy 700 mln zł do nawet 850 mln zł potrzebnych na realizację tego zadania:

Oczywiście, że jest to inwestycja, która będzie wymagała wsparcia z Warszawy, natomiast mówimy tutaj o inwestycji realizowanej na przestrzeni kilku lat. Z drugiej strony o utworzeniu połączenia legnicko-głogowskiego mówi się przecież od lat. Cieszę się, bo obserwując, jak wiele dzieje się w pracach infrastrukturalnych w Polsce jest szansa na to, by to połączenie nabrało realnych kształtów. Wymagane będzie do tego wsparcie zarówno samorządu, jak i ministerstwa przy wykorzystaniu środków unijnych.

dla Dzień Dobry Polkowice powiedział
Wojciech Zubowski, poseł RP,
Prawo i Sprawiedliwość

Teraz kluczowe wydaje się, by działania samorządów doprowadziły do tego, by przetarg lokalizacyjny ogłoszony przed tygodniem wyczerpał odpowiedź na pytanie, którędy linia miałaby zostać poprowadzona. Ważne będzie także wytworzenie kompromisu pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi inwestycją, bo oprócz mieszkańców regionu trzeba mieć również świadomość, że z linii korzystają spółki transportowe należące do KGHM-u.

Celem spotkania była przede wszystkim koordynacja działań na każdym poziomie samorządowym tej kluczowej dla regionu inwestycji. Koalicja PiS oraz BS w sejmiku pokazuje, że dzięki współpracy rządu z samorządem można naprawdę wiele zdziałać. Wierzę, że zaangażowanie posła Wojciecha Zubowskiego, wicemarszałka Tymoteusza Myrdy oraz pozostałych uczestników dzisiejszego spotkania sprawią, że projekt połączenia Lubina z Polkowicami i Głogowem w końcu zostanie zrealizowany, o czym od lat marzą i mówią mieszkańcy naszego regionu.

dla Dzień Dobry Polkowice powiedział
Piotr Karwan, radny Sejmiku Dolnośląskiego,
Prawo i Sprawiedliwość

Spotkanie zorganizowano w biurze Tymoteusza Myrdy, wicemarszałka województwa, Podczas krótkiego briefingu prasowego poseł Zubowski zdradził, że w perspektywie do końca 2019 roku powinno zostać uruchomione połączenie pasażerskie pomiędzy Lubinem a Głogowem przez Rudną Gwizdanów. Tamtędy ruszą nie tylko pociągi Kolei Dolnośląskich, ale wedle wstępnych planów, połączenia Intercity m.in. z Wrocławia do Berlina. 

Uważam, że całość połączenia pomiędzy Głogowem a Legnicą przez Polkowice i Lubin powinno być w całości zelektryfikowane oraz posiadać dwa torowiska. Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych trzech lat będziemy posiadali projekt wraz z pozwoleniami na budowę tej linii.

dla Dzień Dobry Polkowice powiedział
Tymoteusz Myrda, wicemarszałek Sejmiku Dolnośląskiego, Bezpartyjni Samorządowcy

Poza cytowanymi, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele starostwa w osobach Henryka Czekajły, przewodniczącego rady powiatu, Kamila Ciupaka, starosty polkowickiego, a także gminy: Łukasza Puźnieckiego, burmistrza Polkowic, Wojciecha Marciniaka, wiceburmistrza Polkowic oraz Jana Wojtowicza, pełnomocnika burmistrza Polkowic ds. transportu i górnictwa. 

AUTOPROMOCJA
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice