S3: Budują? Nie budują? Sprawdzamy doniesienia medialne

Jeśli wierzyć doniesieniom medialnym, od piątku wznowiono prace na odcinkach. Foto: Danuta B., fotopolska.eu

W piątek doniesienia medialne podane przez RMF FM mówiły o tym, że włoskie firmy wróciły do realizacji inwestycji drogowych na terenie Polski. Czy tak się faktycznie stało? 

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 24 kwietnia

GDDKiA już dawno zapowiedziało, że nie przystanie na żądania włoskich firm realizujących inwestycje na terenie Polski mające na celu doprowadzenie do wyższych opłat za wykonane przez nich prace. Agencja wyznaczyła ostateczny termin na powrót do robót. Rzecznik GDDKiA we Wrocławiu Magda Szumiata przekazała nam, że przypada on na drugą połowę kwietnia. Inne media, m.in. money.pl pisały wprost o dacie 15 kwietnia.  

AUTOPROMOCJA

Z kolei w piątek RMF FM podało, że włoscy wykonawcy: Salini oraz Impresa Pizzarotti powrócili do realizacji inwestycji na terenie naszego kraju. Czytelnicy portalu Dzień Dobry Polkowice informowali nas wówczas: na drodze – choć nieliczne – pojawiły się koparki, gdzieniegdzie zwożono również piach.

Tuż po świętach postanowiliśmy potwierdzić w GDDKiA, czy Dyrekcja uznała, że wykonawca dopełnił obowiązku powrotu do realizacji inwestycji. Rzeczniczka wrocławskiego oddziału odsyłała nas z pytaniami do firmy Salini.

Pytanie ponowiliśmy trzykrotnie – dwukrotnie rzecznik Szumiata wskazała osobę w siedzibie firmy Salini kompetentną do kontaktu z mediami. Trzecia wiadomość tekstowa o to, czy GDDKiA uznało wezwanie powrotu do robót za zrealizowane nie spotkało się z odpowiedzią.

Warszawski numer telefonu wskazany w wiadomościach był niedostępny we wtorek oraz środę rano – przed publikacją tego tekstu.

Sprawdziliśmy trasę w w godzinach między 6.30 a 7.00: na odcinku z Polkowic do Lubina nie zastaliśmy żadnego robotnika.

Inwestycja, jak informowała nas rzecznik GDDKiA w tym tekście (tutaj – link otworzy nową kartę) jest gotowa w 75%. Dyrekcja analizowała wówczas różne scenariusze dokończenia jej budowy. Do momentu rozstrzygnięć z aktualnym wykonawcą nikt jednak nie chciał się wdawać w szczegóły.

Jak podaje oficjalna strona Generalnej Dyrekcji plac budowy pod budowę S3 obok Polkowic przekazano 19 stycznia 2015 roku. Oznacza to, że 14 km odcinek realizowany jest od 4 lat, 3 miesięcy i 15 dni. 

Poniżej: zrzut ekranu ze strony GDDKiA:

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice