Kalina w Sobinie bliska wylania, ale opanowana

Rzeka Kalina od lat daje się we znaki, dziś po raz kolejny jej poziom był bliski wdarcia się na drogę oraz posesje przy ul. Polkowickiej, foto: nadesłane – polkowice.eu

Intensywne opady deszczu dały się we znaki mieszkańcom wsi Sobin. Rzeka Kalina przepływająca przez miejscowość osiągnęła wysoki stan.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 22 maja 2019

Na miejscu stawiły się jednostki Państwowej Straży Pożarnej, zastępy ochotnicze, pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania  Kryzysowego oraz przedstawiciele magistratu. Sytuacja, mimo prowadzonych przed rokiem prac nad poprawą przepustowości rzeki, była dynamiczna, a zaledwie paru centymetrów zabrakło do tego, aby rzeka wylała. 

AUTOPROMOCJA

Jak udało nam się dowiedzieć, około godz. 15.30, wraz z malejącymi opadami deszczu, poziom rzeki się unormował, a zagrożenie wylania minęło.

Kalina to dla mieszkańców Sobina spory problem. Wielokrotnie mówili o tym, że rzeczka zaczęła wylewać, gdy rozpoczęły się inwestycje w polkowickiej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wówczas okoliczne pola, które dotychczas przyjmowały wody deszczowe, ze względu na zmniejszenie swojej powierzchni nie były już w stanie tego robić. Woda opadowa spływająca z dachów zakładów LSSSE spowodowała, że przy większych ulewach, poziom Kaliny gwałtownie się podnosił wzbudzając strach wśród sobinian.

Pomiędzy pierwszą zabudową mieszkaniową w Sobinie a wysuniętą najdalej na południe fabryką LSSE jest zaledwie 600 metrów.

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice