Michał Paluta został mistrzem Polski w kolarstwie szosowym!

Michał Paluta wywalczył w Ostródzie tytuł mistrza Polski w wyścigu ze startu wspólnego.

Na finiszu w Ostródzie pierwszy linię mety minął 23-latek z CCC Development Team. Wyprzedził Pawła Cieślika oraz Mateusza Taciaka. Ta dwójka w poprzednim sezonie także ścigała się w grupie z Polkowic.  

Autor: Konrad Kaptur
Napisano 1 lipca 2019

Mistrzostwa zostały rozegrane na rundach. Każda z nich liczyła ponad 20 kilometrów. W elicie kolarze musieli pokonać dziewięć okrążeń. Łącznie dawało to dystans ponad 180 kilometrów, co w zestawieniu z palącym żarem lejącym się wczoraj z nieba czyniło z tego wyścigu wielkie wyzwanie.

AUTOPROMOCJA

Trasa w Osródzie nie jest trudna, ale pagórkowaty teren stwarza wiele okazji do tego, by podejmować próby organizowania ucieczek. Tym bardziej, że na całej długości dość mocno wieje, co sprawia, że poza żelazną kondycją trzeba wykazać się umiejętnościami technicznymi. Od samego początku harcownicy przystępowali do ataków, ale peleton ostatecznie te ucieczki likwidował. Tak było do siódmego okrążenia.

Wtedy nastąpił decydujący szturm. Trójka kolarzy – Mateusz Taciak, Paweł Cieślik oraz Michał Paluta oderwała się od peletonu i jak się później okazało udało im się dojechać do mety.

Niespełna trzy kilometry przed metą Paluta zdecydował się na atakóry dał mu tytuł mistrzowski. Narzucone przez niego ostre tempo wytrzymał jedynie Cieślik, Taciak został z tyłu i stało się jasne, że nie będzie się liczył w decydującej rozgrywce. Musiał zadowolić się brązowym medalem.

Paluta okazał się za mocny dla Cieślika i na linię mety wjechał jako pierwszy zdobywając tytuł mistrza Polski.

– Jestem szczęśliwy. Bardzo ciężko pracowałem na ten sukces. Zrobiłem w ostatnich latach duży postęp. Treningi, codzienne wyrzeczenia przyniosły efekt. Chciałem podziękować całej ekipie, sponsorom. Mamy zapewnione doskonałe warunki do uprawiania ukochanej dyscypliny sportu – podsumował świeżo upieczony mistrz Polski. 

Życie zawodowego kolarza to ciągłe wyjazdy, ściganie się w rozmaitych wyścigach. Nowy mistrz Polski nie ma zbyt wiele czasu na świętowanie, bo już w środę w Rumunii będzie wraz z kolegami z ekipy walczył na trasach Sibiu Cycling Tour. Pozostali zawodnicy CCC Developmet Team jutro rozpoczynają ściganie w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, a startująca w World Tour ekipa CCC Team już 6 lipca rozpocznie udział w Tour de France, najsłynniejszym wyścigu kolarskim świata. Będzie to historyczna edycja Wielkiej Pętli. Po raz pierwszy weźmie w niej udział grupa z Polski.

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice