Od września do Lubina przez Jędrzychów – za darmo!

Skomunikowane na pętli w Szklarach Górnych autobusy pozwolą na darmowy przejazd pomiędzy Polkowicami a Lubinem, foto: autor

Od września komunikacja miejska pojedzie do Lubina przez wsie Sobin, Jędrzychów i Nowa Wieś Lubińska, z przesiadką w Szklarach Górnych.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 21 maja 2019

Uczniowie z Sobina uczęszczający do szkół w Lubinie mogli dojechać bezpośrednio tylko jednym autobusem – wyjeżdżającym z Polkowic połączeniem PKS Lubin. Na przystanku przy stadninie koni był on o 7:08. 

W czasie wakacji połączenie nie jest realizowane. Obecnie bezpośredniego połączenia między Sobinem a Lubinem nie ma. 

Od września się to zmieni, i to znacząco. Trasą pojedzie osiem autobusów darmowej komunikacji

We wrześniu ruszy osiem autobusów z Polkowic w kierunku Lubina i analogicznie – osiem kursów w kierunku Polkowic. Mieszkańcy dojadą autobusami na pętlę zlokalizowaną w Szklarach Górnych, gdzie będą mieli możliwość przesiadki w autobus, który wjeżdżając od osiedla Ustronie zawiezie polkowiczan do centrum Lubina. To rozwiązanie ma na celu dalszą integrację Zagłębia Miedziowego darmową komunikacją międzymiastową.

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Jan Wojtowicz
pełnomocnik burmistrza ds. transportu i górnictwa

 

W praktyce czeka nas wydłużenie linii 3A, kursującej z Polkowic do Jędrzychowa przez Nową Wieś Lubińską. Oddalone o zaledwie 3,2 km pętle autobusowe pomiędzy gminami Polkowice i Lubin nigdy nie były zintegrowane.

Teraz to się zmieni. 

AUTOPROMOCJA

Obietnicę połączeń autobusowych w czasie wyborów samorządowych w 2018 roku podnosiły oba komitety, które obecnie tworzą koalicję w radzie miejskiej. I jak połączenie bezpośrednie pomiędzy Lubinem a Polkowicami było inicjowane obietnicami kandydatów Lepszych Polkowic, tak argument za skomunikowaniem obu miast przez wsie podnosił Wojciech Marciniak i kandydaci na radnych Prawa i Sprawiedliwości

Cieszy mnie, że oba postulaty za chwilę zostaną zrealizowane. Mieszkańcy Sobina i innych miejscowości, chcąc dojechać do nieodległego Lubina, a chcąc skorzystać z transportu publicznego byli zmuszeni dojechać do Polkowic, dopiero stamtąd udać się w kierunku Lubina – nadrabiając kilometrów i marnując czas. Rozwiązanie wprowadzone przez nas od września znacząco poprawi jakość życia na terenach wiejskich zlokalizowanych na południe od Polkowic. 

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Wojciech Marciniak
wiceburmistrz Polkowic, Prawo i Sprawiedliwość

Marciniak podkreśla także aspekt, z którym zgłaszali się do niego mieszkańcy Jędrzychowa. Odwiedzając swoich przodków na cmentarzu w Szklarach Górnych pozbawieni byli możliwości skorzystania z transportu publicznego. Od września to się zmieni.

Do pętli autobusowej zlokalizowanej przy cmentarzu w Szklarach Górnych dojeżdża lubiński autobus linii nr 1. W okresie roku szkolnego liczba połączeń sięga trzynastu. Osiem z nich ma od września zostać skomunikowane z autobusami jadącymi do Szklar od strony Polkowic. 

Miejscowość Szklary Górne zlokalizowana jest na pograniczu także trzeciej gminy – gminy Chocianów. W jej kierunku kolei zmierzają autobusy linii 111 i 121 – przez Szklary Dolne, Brunów, Trzebice i Chocianowiec do Chocianowa. To połączenie realizowane jest jednak tylko trzy razy dziennie. Teoretycznie zatem polkowiczanie zyskają także możliwość darmowego kursu w kierunku Chocianowa. W praktyce jednak przy tak niskiej gęstości połączeń może to wymagać niebiańskiej cierpliwości w oczekiwaniu na kolejny autobus.

Gmina Polkowice poniesie marginalny koszt z tytułu wydłużenia linii z Jędrzychowa do Szklar Górnych. W praktyce opłaci połowę kosztów wozokilometra pomiędzy miejscowościami – a zatem 1,6 km (z 3,2 km pomiędzy oboma przystankami), co oznacza to obciążenie budżetu gminy kosztem paru złotych za jedno połączenie. Drugą połowę kosztów poniesie gmina wiejska Lubin. 

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice