Publiczne pieniądze na promocję radnych Lepszych Polkowic?

Kolaż twarzy z materiałów wideo gminy Polkowice, na zdjęciach: Adam Trybka (były radny PdMP), Mariusz Zybaczyński, Łukasz Puźniecki, Jan Wojtowicz, Robert Drobina i Bogusław Godlewski foto: fb.me/polkowice

Niczym za czasów PdMP, gdy za publiczne pieniądze widzieliśmy twarze będących wówczas u władzy, obecnie w materiałach gminy Polkowice można zobaczyć tylko radnych jednego ugrupowania – Lepszych Polkowic.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 18 lipca 2019

Fanpage na Facebooku, którym operuje gmina Polkowice zaczął publikować materiały wideo. W 2019 roku nie rozpisano przetargu na promocję gminy w żadnej z telewizji, tym samym TV Polkowice zakończyła swój żywot.

Niejako w jej miejsce materiały wideo zaczęły pojawiać się na najpopularniejszym z mediów społecznościowych. A w nich notorycznie pojawiają się twarze osób z tylko jednego ugrupowania politycznego.

Przeanalizowaliśmy filmy z 2019 roku. Do 17 lipca gmina opublikowała 44 materiały wideo. 17 z nich nie jest opatrzonych głosem lektorskim.

AUTOPROMOCJA

Aż w 14 występuje przed kamerą Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. Puźniecki w materiałach uratował już Sobin przed ulewą, zlikwidował kolejki do żłobka czy też poinformował o kontynuacji sponsorowania polkowickich koszykarek.

I tak, jak burmistrz pełni funkcje reprezentatywne, tak trudno zrozumieć brak pluralizmu politycznego w przypadku radnych. Urząd gminy, zarządzany przez Puźnieckiego, a także produkujący niniejsze materiały powinien być teoretycznie oddzielony od działań rady. Jak jest w praktyce?

W materiałach osiem razy możemy usłyszeć wypowiedź radnych. Osiem razy są to radni Lepszych Polkowic.

Za dziewiątym razem, gdy możemy zobaczyć w pojedynkę radnego, widzimy korzystającego z poidełka z wodą Adama Trybkę, nowy nabytek w klubie Lepszych Polkowic (były radny PdMP).

Na zdjęciach są ponadto widoczni Anna Leśniak, Beata Kulikowska (obie – przeszły z klubu PdMP do Lepszych Polkowic), Tomasz Szulc i Grzegorz Ryłko.

Materiały wielokrotnie wspominają o Lepszych Polkowicach. Np. materiał Prace nad rozbudową ścieżek rowerowych w gminie zaczyna się wprost od słów lektorki

Radni Lepszych Polkowic wspólnie z mieszkańcami biorą na tapet ścieżki rowerowe.

Ilość ujętych radnych innych ugrupowań: Prawa i Sprawiedliwości czy Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic równa jest zeru.

W materiałach pojawiają się: Robert Drobina, Mariusz Zybaczyński (dwukrotnie), Adam Trybka, a także radni powiatowi Lepszych Polkowic (obaj dwukrotnie): Bogusław Godlewski oraz Jan Wojtowicz.

W czasie wyborów fakt wykorzystywania publicznych mediów do promocji Wiesława Wabika był elementem krytyki w retoryce ówczesnej opozycji. Obecnie urząd zdaje się powielać dokładnie te same mechanizmy, które stosowała poprzednia władza w Polkowicach.

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice