Śmieci znacząco w górę: stawki na ostatnim etapie dogadania

ZGZM otrzymało ofertę przetargową, która została unieważniona, a Związek przejmie spółkę, która będzie obsługiwać to zadanie komunalne foto: autor/pixabay

Blisko dwukrotnie wzrosną stawki za wywóz śmieci. To efekt zmian prawa, na które wpływ mają nowe przepisy Unii Europejskiej.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 2 sierpnia 2019

Obecne opłaty wynoszą:

17,50 zł – za gospodarstwo jednoosobowe/ miesięcznie
35,00 zł – za gospodarstwo wieloosobowe/ miesięcznie

Trwają prace nad ustaleniem ostatecznych stawek, które będą obowiązywać od października 2019 lub stycznia 2020 roku. Na daną chwilę szacunkowe (ważne: o stawkach dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, z dwóch różnych źródeł) stawki zmieszczą się w następujących widełkach: 

33,00 – 35,00 zł – za gospodarstwo jednoosobowe/ miesięcznie
65,00 – 68,00 zł – za gospodarstwo wielosobowe/ miesięcznie

Dla rodziny wieloosobowej oznacza to wzrost rocznych opłat o kwotę nawet 396 zł. 

AUTOPROMOCJA

Koszty, jakie poniosą mieszkańcy muszą jeszcze zaakceptować organy Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, a także radni rad miejskich i gminnych, na terenie których ZGZM działa. W Polkowicach do głosowania nad projektem uchwały w tej sprawie ma dojść pod koniec sierpnia.

Cena ok. 65 zł jest i tak dużo niższa, niż gdyby ZGZM rozstrzygnął przetarg, do którego stanęły dwa podmioty. Jedna z ofert firmy Remondis opiewała na łączną kwotę ponad 77 mln zł, co oznacza, że miesięczny koszt wieloosobowej rodziny wyniósłby ok. 130 zł.

Niższa cena będzie możliwa do osiągnięcia, jeśli spółka Polkowicka Dolina Recyclingu zmieni właściciela z gminy Polkowice na Związek Gmin Zagłębia Miedziowego. Aby tak się stało, na najbliższej sesji rady miejskiej radni muszą podjąć stosowną uchwałę.

Zwiększone opłaty dotykają gmin w całej Polsce. To efekt nowych regulacji: m.in. wprowadzenia selekcji odpadów biodegradowalnych. Wzrosły również opłaty za składowanie odpadów dla firm, które obsługują gminy. 

Nowa ustawa daje z kolei gminom (czy związkom gmin, jak ma się to w przypadku ZGZM) narzędzie w postaci możliwości wprowadzenia regulaminów o prawidłowym zbieraniu i selekcjonowaniu odpadów. Oznacza to, że teraz ZGZM będzie miał prawo ukarać mieszkańców, którzy nieprawidłowo prowadzą selektywną zbiórkę. 

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice