Śmieci w górę, ale woda – być może – w dół

Po blisko dwukrotnej podwyżce za wywóz śmieci, jest szansa, że gmina dopłaci blisko 600 tys. zł do rachunków za wodę, foto: Karolina Grabowska/pixabay, autor

Projekt uchwały w sprawie zwiększenia dopłat za wodę trafił do przewodniczącego Rady Miejskiej na dzisiejszej sesji. – Spełniamy wyborcze obietnice – mówi Paweł Kowalski, jeden z wnioskodawców uchwały.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 8 sierpnia 2019

Dopłaty za wodę są projektem uchwały złożonym przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Projekt złożony dziś trafi pod dyskusję na najbliższym posiedzeniu rady. Będzie on procedowany dopiero po uchwale budżetowej pod koniec 2019 roku. 

Wyższe dopłaty do wody to jeden z elementów naszego programu wyborczego, który staramy się konsekwentnie realizować. Projekt ma przede wszystkim na celu sprawienie, by budżety rodzin jak najmniej ucierpiały na podwyżkach cen za wywóz śmieci, do których gmina nie ma możliwości prawnego dopłacenia. Zdajemy sobie sprawę, że ten projekt uchwały może być podjęty dopiero po uchwale budżetowej.

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Paweł Kowalski
radny niezależny, klub Prawa i Sprawiedliwości

Jeśli uchwała wejdzie w życie, dopłaty do wody wzrosną do łącznej kwoty 4,68 zł (1,09 zł za doprowadzenie jednego metra sześciennego wody, 3,59 zł za odprowadzenie ścieków).

Oznacza to wzrost dopłat o 1,50 zł na jednym metrze sześciennym. 

Dzięki uchwale gospodarstwo domowe zużywające 10 metrów sześciennych wody miesięcznie zaoszczędzi 180 zł. 

Złożony tak wcześnie wniosek w tej sprawie służy przede wszystkim temu, by wprowadzenie dopłat było możliwe już od stycznia 2020 roku. Formalnie będzie on jednak głosowany dopiero po uchwale budżetowej. 

Jeśli uchwała wejdzie w życie, obciąży budżet gminny dodatkową kwotą ok. 600 tys. zł. 

AUTOPROMOCJA

Projekt złożono na dzisiejszej sesji rady miejskiej. Podczas jej obrad pojawiło się parę ciekawych wątków.

Radni głosowali projekt przekazania na rzecz Związku Gmin Zagłębia Miedziowego spółki Polkowicka Dolina Recyclingu. Spółka ta, jeśli zostanie przyjęta w poczet majątku ZGZM (głosowanie w tej sprawie musi przeprowadzić Zgromadzenie Związku), może docelowo odpowiadać za segregację śmieci na terenie Związku.

O blisko dwukrotnie zwiększonych opłatach za wywóz śmieci od października 2019 roku informowaliśmy jako pierwsi w tym artykule (link tutaj – otworzy nowe okno).

Podczas interpelacji i wniosków płomienistą mowę zaserwował Wojciech Fenrich, sołtys wsi Trzebcz. Wykazywał on kontynuację niesprawiedliwości podczas podziału środków pomiędzy terenami wiejskimi a miastem. Zwracając się do Łukasza Puźnieckiego, burmistrza Polkowic, powiedział m.in.

Mniej na Facebooku, więcej w magistracie.

Z kolei Marek Staroń, radny PdMP przedstawił i złożył na piśmie interpelację w sprawie zatrudnienia w spółce Polkowickiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sławomira Tarnowskiego, radnego Lepsze Polkowice.

Staroń dopytywał o podstawy zatrudnienia, gdyż jego zdaniem spółka PPK nie prowadzi działalności dotyczącej organizacji imprez sportowych (Tarnowski wygrał konkurs na kierownicze stanowisko ds. organizacji właśnie takich imprez). Poza tym jedno z pytań skierowanych do burmistrza dotyczyło dopełnienia obietnicy wyborczych na temat tego, że radni nie będą pełnić funkcji kierowniczych w jednostkach podległych gminie.

O sprawie objęcia fukcji dyrektora i pełnomocnika zarządu przez dwóch radnych klubu Lepsze Polkowice, Tomasza Szulca i Adama Trybki, pisaliśmy w artykule (link tutaj – otworzy nowe okno). Teraz do grona zatrudnionych w jednej z miejskich spółek dołącza inny radny LP, Sławomir Tarnowski.

Zarówno do sprawy przedstawionej przez sołtysa Trzebcza, jak i zatrudnienia Tarnowskiego wrócimy w kolejnych artykułach. 

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice