Uchwała gotowa. Wiemy, ile zapłacimy za śmieci

Polkowiczanie zapłacą więcej za śmieci – czekają nas blisko dwukrotne podwyżki foto: autor i pixabay.com

Przygotowano uchwałę, która trafi do Zgromadzenia ZGZM i reguluje stawki za wywóz śmieci w naszym powiecie. Czekają nas spore podwyżki.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 10 września 2019

Nowe stawki za śmieci trafią pod głosowanie zgromadzenia 19 września. Projekt uchwały reguluje nowe stawki za wywóz śmieci.

Opłaty obowiązujące od października 2019 roku będą wynosić:

27,00 zł miesięcznie dla gospodarstwa jednoosobowego
68,00 zł miesięcznie dla gospodarstwa wieloosobowego

W przypadku, gdy rodzina zadeklaruje fakt niesegregowania śmieci, stawki wyniosą:

84,00 zł miesięcznie dla gospodarstwa jednoosobowego
204,00 zł miesięcznie dla gospodarstwa wieloosobowego

Kwoty te stanowią trzykrotność usługi świadczonej przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w porównaniu do sytuacji, w której segregowalibyśmy odpady. Nowelizacja ustawy pozwala na zwiększenie kwoty czterokrotnie za brak segregacji – władze ZGZM zdecydowały się na trzykrotnie powiększoną kwotę.

Kwoty wpisane w uchwałę, która będzie głosowana za dziewięć dni są wynikiem wielomiesięcznej pracy członków ZGZM. Dlatego też głosowanie wydaje się być formalnością.

AUTOPROMOCJA

Od października będziemy również zobowiązani do segregowania nowego rodzaju śmieci: odpadów biodegradowalnych. Wciąż nie wiadomo, jak będą wyglądać kosze, w których będą składane.

Ustawa nakłada obowiązek zapewnienia koszy na odpady biodegradowalne na właścicielu lokalu. Oznacza to, że rodziny mieszkające w domkach jednorodzinnych same muszą zakupić kosz, który następnie opróżni ZGZM.

Nadal brakuje modelu dla zarządców lokali wielorodzinnych, którzy – jak zapewnia w rozmowie z nami

Szukamy docelowego modelu. Myślę, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania zarządców i właścicieli lokali mieszkaniowych w celu ustalenia tego, w którym kierunku idziemy.

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Ireneusz Traczyk
prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Cuprum

O planowanych stawkach informowaliśmy jako pierwsi w na początku sierpnia (artykuł: link – otworzy nowe okno). Stawki od gospodarstw wieloosobowych są zgodne z tymi podanymi przez nasz portal wówczas. Związkowi udało się od tego czasu doprowadzić do pomniejszenia kwot ponoszonych przez gospodarstwa jednoosobowe (z 35,00 do 27,00 zł miesięcznie) od tych, o których informowaliśmy przed miesiącem. Nie zmienia to faktu, że opłaty i tak znacząco wzrośnie (dotychczas gospodarstwa jednoosobowe płaciły 17,50 zł). 

Nowy taryfikator opłat będzie obowiązywać od października 2019 roku. 

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice