Stawki za śmieci ustalone

Stawki za wywóz śmieci zostały ustalone na ostatniej sesji Zgromadzenia ZGZM, foto: autor/pixabay

Inaczej niż w projekcie uchwały zapłacimy za śmieci. Znacząco zwiększono opłatę od gospodarstwa jednoosobowego. Dwa złote mniej zapłacą rodziny.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 25 września 2019

Przygotowany przed dwoma tygodniami projekt uchwały Zgromadzenia Związku Gmin Zagłębia Miedziowego zakładał wyższą opłatę od gospodarstwa wieloosobowego, a niższą – od jednoosobowego. Ostatecznie treść uchwały zmieniono na wniosek Pawła Piwko, wójta gminy Radwanice.

Stawki, które zapłacimy od 1 października wyniosą zatem ostatecznie:

33,00 zł za gospodarstwo jednoosobowe
66,00 zł za gospodarstwo wieloosobowe 

AUTOPROMOCJA

Przypomnijmy, że wedle projektu uchwały, o którym pisaliśmy (tutaj – link otworzy nowe okno) stawki zmieniły się. Projekt zakładał opłatę 27,00 zł od gospodarstwa jednoosobowego i 68,00 zł od wieloosobowego.

Zmiany obowiązujące od 1 października oznaczają wzrost opłat odpowiednio o 88,5 proc. W skali roku gospodarstwo jednoosobowe zapłaci więcej o 186 zł, a wieloosobowe o 372 zł.

Wedle informacji, które udało nam się uzyskać, na daną chwilę nie jest możliwe wprowadzenie opłat ani od osób zamieszkujących gospodarstwo (podobnych do obowiązujących w Głogowie), ani od metra zużytej wody.

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego poinformował także na swoich łamach, że będzie prowadził sprzedaż pojemników na odpady biodegradowalne. Będą one sprzedawane w drugiej połowie października. 

Zmiany w ogólnopolskiej ustawie o odpadach wprowadza wiele nowinek w dotychczasowych regulacjach dotyczących wywozu i zbierania śmieci. Nałożony został obowiązek zbierania odpadów bio, a więc resztek nadających się do spożycia (m.in. skórek od ziemniaków). Gminy zyskują możliwość karencji osób, które nie stosują się do recyklingu. Dodatkowo rodziny nieprowadzące recyklingu będą ponosić koszty powiększone trzykrotnie. 

Zmiany w prawie obowiązują od 1 października 2019 roku.

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice