Jak janosikowe blokuje rozwój powiatu?

Powiat polkowicki zorganizował konferencję, na której omówił szczegóły gigantycznego podatku odprowadzanego na rzecz – teoretycznie – biedniejszych regionów Polski, foto: Starostwo Powiatowe Polkowice

Gdyby powiat polkowicki nie był obarczony podatkiem „janosikowym”, zachowałby blisko 100 mln zł. Dlaczego nasz powiat płaci tak słono?

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 30 września 2019

W gmachu starostwa – które, nota bene, kosztowało ok. 20 mln zł – zorganizowano dziś konferencję prasową w trakcie której omówiono wysokie koszty ponoszone przez urząd na rzecz tzw. podatku janosikowego. Uczestniczyli w niej samorządowcy z regionu, a przemawiali Kamil Ciupak, starosta polkowicki oraz Krzysztof Kubów, poseł PiS z Lubina. 

Według wyliczeń poczynionych przez urzędników, powiat polkowicki odprowadził do skarbu państwa 98,1 mln zł. Tam ministerstwo podzieliło ten przychód pomiędzy – teoretycznie – biedniejsze samorządy.

AUTOPROMOCJA

Bywały lata, w których powiat polkowicki odprowadził 20,8 mln zł takiego podatku (w 2014 roku).  

Ustawa o Janosiku podjęta w 2003 roku nie bierze pod uwagę realnego stanu finansów naszego powiatu. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych, a nasze pieniądze trafiają do pierwszej piątki najbogatszych.

mówił podczas konferencji 
Kamil Ciupak
Starosta Powiatu Polkowickiego

Skąd takie wyliczenie? Ustawa bierze pod uwagę wpływy z podatku CIT i PIT, które na terenie powiatu polkowickiego są relatywnie wysokie. Ale nie przekładają się one realnie na wpływy do budżetu powiatu. Przez to powiat polkowicki znajduje się na szarym końcu rankingów biorących pod uwagę dochód per capita.

Efekty są takie, że pieniądze z Polkowic trafiają… m.in. do piątki najbogatszych powiatów w Polsce.

Przez S3 niszczeją drogi powiatowe

Przykładem niesprawiedliwości podatku jest chociażby droga remontowana obecnie z budżetu powiatu w miejscowości Jędrzychów. Nawiązał do niej Piotr Karwan, radny sejmiku województwa z naszego powiatu, obecny na konferencji prasowej.

Droga powiatowa przechodząca przez miejscowości takie, jak Jędrzychów czy Sobin jest mocno eksploatowana w związku z budową trasy S3.  

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Piotr Karwan
Radny Sejmiku Dolnośląskiego
Prawo i Sprawiedliwość

Trwający remont drogi w Jędrzychowie wraz z budową chodnika mógłby być bardziej kompleksowy, gdyby nie ograniczenia w budżecie powiatu. 

Karwan zadeklarował, że będzie interweniować w tej konkretnej sprawie, a także obiecał wsparcie dla działań Kamila Ciupaka. 

Skąd janosikowy podatek?

Wprowadzony w 2003 roku przez rząd Marka Belki podatek jest krytykowany od lat. W 2011 roku powstał obywatelski projekt ustawy znoszącej to opodatkowanie samorządów w Polsce. Mimo zebrania wymaganych konstytucją 100 tys. podpisów (łącznie ok. 150 tys. podpisów), nigdy nie trafiła pod głosowanie. Do opracowania w komisjach odesłał ją ówczesny marszałek Sejmu RP, Grzegorz Schetyna. Do dziś nigdy nie została wyjęta z tzw. zamrażarki marszałkowskiej.

Budżety powiatów są najmocniej obciążone janosikowym – pomiędzy powiaty rozdziela się 17 proc. wszystkich dochodów.

 

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice