Cząstkowe wyniki wyborów

Sejm RP IX kadencji będzie zdominowany przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, którzy osiągnęli historycznie najwyższy wynik poparcia od 1989 roku, foto: Mateusz Kudła/CC Wikimedia

PSL wprowadzi przedstawiciela z naszego okręgu – to największe zaskoczenie wynikami wyborów w okręgu nr 1. Zapowiada się status quo w PiS.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 14 października 2019

Tekst dotyczy cząstkowych wyników wyborów – nie są to oficjalne wyniki
Tekst będzie aktualizowany

Mandat dla Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu nr 1 psuje szyki Prawu i Sprawiedliwości, które w sondażach dotyczących naszego okręgu liczyło na siódmego przedstawiciela w Sejmie. Opublikowane przez portal e-legnickie.pl wyniki wyborów z 70,2 proc. komisji wyborczych wskazuje jednak, że PSL przekroczył 7,55 proc. głosów, co daje im jeden z 12 mandatów i reprezentanta w Sejmie RP.

Dane z większości komisji wyborczych w okręgu nr 1 prezentują się następująco:

  • Prawo i Sprawiedliwość 43.88% 43.88%
  • Koalicja Obywatelska 24.23% 24.23%
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej 15.58% 15.58%
  • Polskie Stronnictwo Ludowe 7.55% 7.55%
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość 5.94% 5.94%
  • Bezpartyjni Samorządowcy 2.82% 2.82%
AUTOPROMOCJA

Przełożenie na mandaty wyborcze

Wynik z 70 proc. komisji wyborczych wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość utrzyma sześciosobową reprezentację w Sejmie z naszego okręgu, a Koalicja Obywatelska wprowadzi trzech przedstawicieli.

Oto jak prezentuje się na daną chwilę podział mandatów w Sejmie z okręgu nr 1 (łącznie: 12 mandatów). 

PiS

KO

SLD

PSL

Wyniki spływają

Do ogłoszenia pełnych wyników zostało jeszcze sporo czasu – natomiast porównując te z 40 proc. komisji do tych z 70. proc. widać, że wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego idzie w dół (z 8,6 na 7,6 proc. poparcia). Podobnie wynik dla Prawa i Sprawiedliwości: z 46,0 na 43,9. Wzmacniają się SLD i KO.

W przypadku, gdyby wynik PSL zszedł poniżej 6,2 proc. głosów, o ostatni mandat z naszego okręgu pobiły by się ugrupowania KO i PiS. 

Ostateczne wyniki wyborów – według deklaracji PKW – będą znane dziś wieczorem lub jutro rano.

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice