Fakty o Faktach Polkowice cz.1 – Urząd wypłaci ludziom portalu ponad sto tysięcy złotych!

Opisujemy praktyki stosowane przez urząd gminy Polkowice w kontekście wydatków na promocję w 2019 roku. foto: kolaż, autor

Wielkopolska firma Komunikatorzy realizuje dla gminy umowę z zakresu doradztwa komunikacyjnego. Dostaje za to ponad 8 tys. zł miesięcznie. Ta sama firma jest wydawcą portalu faktypolkowice.pl.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 21 października 2019

To pierwsza z czterech części artykułu na temat wydatków gminy na promocję i doradztwo. Będą publikowane codziennie, do czwartku. W piątek ukaże się komentarz do tych tekstów.

Do osób opisanych w niniejszych tekście przesłaliśmy pytania związane z treścią artykułu.

Ich odpowiedzi zamieścimy w czwartek,
w czwartej części tekstu.

Do umowy podpisanej przez Pawła Grenia, pełniącego w dniu jej zawarcia funkcję wiceburmistrza, z firmą Krzysztof Kaczanowski – Komunikatorzy dotarł w czerwcu 2019 roku Wiesław Wabik, radny klubu PdMP. W umowie firma ma wykonywać usługi doradcze w zamian za wynagrodzenie w wysokości 8 330 zł miesięcznie [odnośnik nr 1].

Jednocześnie Sąd Okręgowy w Poznaniu wskazał, że firma Krzysztof Kaczanowski – Komunikatorzy jest wydawcą portalu faktypolkowice.pl, zarejestrowanego jako miesięcznik [odnośnik nr 2]. Redakcja portalu znajduje się w Polkowicach przy ul. Chocianowskiej, jednak adres wydawcy zgadza się z adresem podanym na umowie pomiędzy firmą a urzędem miejskim Polkowic. Siedzibą obu – wydawcy oraz firmy świadczącej usługi na rzecz urzędu gminy w Polkowicach – jest domek w Dopiewcu, gmina Dopiewo, pod Poznaniem.

AUTOPROMOCJA

Szeroki strumień pieniędzy

To bynajmniej nie jedyna umowa zawarta pomiędzy firmą Komunikatorzy i środowiskiem związanym z portalem faktypolkowice.pl a polkowickimi urzędami. Firma Krzysztof Kaczanowski – Komunikatorzy prowadzi również doradztwo dla starostwa powiatowego w Polkowicach. Kwota umowy 2 380 zł miesięcznie [odnośnik nr 3]. Dodatkowo firma otrzymała w kwietniu 2019 roku zlecenie na szkolenie urzędników za kwotę 2 380 zł [odnośnik nr 4]. To płatność jednorazowa za trzydniowe szkolenie.

Sąd Okręgowy w Poznaniu wskazał także redaktor naczelną portalu faktypolkowice.pl. Wedle dokumentacji sądowej jest to Klaudia Beker [odnośnik nr 5]. Ta sama Klaudia Beker otrzymuje z gminnej kasy co miesiąc 5495,15 zł brutto z tytułu umowy zlecenia.

Ze strony urzędu umowę z Klaudią Beker osobiście podpisał Łukasz Puźniecki przy kontrasygnacie Katarzyny Gryś, skarbnik gminy [odnośnik nr 6].

Jeśli obie umowy zostaną wypełnione (obowiązują do końca 2019 roku) środki wypłacone urząd miejski, a więc polkowickich podatników, na rzecz podmiotów widniejących w ewidencji sądowej jako redaktor naczelna oraz wydawca portalu faktypolkowice.pl przekroczą 120 tys. zł.

Jak piszą faktypolkowice.pl?

Fakty Polkowice wielokrotnie publikowały materiały z pogranicza rzetelności dziennikarskiej, podając najpierw tezę, a następnie opisując rzeczywistość bazując na tejże. Nierzadko treść pozbawiona jest wypowiedzi osoby, której dotyczy – a jest jawnym naruszeniem zasad rzetelnego dziennikarstwa.

1 sierpnia na portalu ukazuje się tekst o tytule Nie ma dyskusji z prokuratorskimi zarzutami [odnośnik nr 7]. Miał on na celu dyskredytację byłych pracowników urzędu gminy, którzy wygrali w sądzie pracy z Łukaszem Puźnieckim, burmistrzem Polkowic. Sąd stwierdził, że zwolnienie ich z pracy przez nowego burmistrza Polkowic stało w sprzeczności z prawem.

Portal nie omówił jednak wyroku, który zapadł w lubińskim Sądzie Pracy. Skoncentrował się – po raz wtóry – na innej sprawie: zarzutach prokuratorskich stawianych tym samym pracownikom w zakresie kradzieży prądu.

Dyskusja z zarzutami prokuratorskimi istnieje i nazywa się sądem. Nie ma jej może w Korei Północnej i być może do takich standardów dąży wydawca portalu faktypolkowice.pl, Krzysztof Kaczanowski. Ale my żyjemy w Polsce – i moim zdaniem dyskutować trzeba. Od wydawania wyroków są sądy, a nie finansowane z publicznych pieniędzy pseudoportale.

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Konrad Kaptur
Strona w obu postępowaniach
Były rzecznik magistratu

[autoryzacja: odnośnik nr 8]

Tekst ten, jak i wiele innych na tym portalu są anonimowego autorstwa – sygnatura autora to PP. O wysypie anonimowego dziennikarstwa w Polkowicach pisaliśmy w osobnym artykule [odnośnik nr 9]. Specjalistka z branży brak podpisów pod artykułami nazwała krótko: brakiem odpowiedzialności.

W obecnych czasach mamy do czynienia z wieloma tekstami, którym brakuje nie tylko autora, ale chociażby jego inicjałów. W mojej ocenie ludziom je publikującym brakuje odpowiedzialności cywilnej do tego, by przyznać się, kto jest ich autorem.

dla Dzień Dobry Polkowice mówiła
Donata Chruściel
była dziennikarz TVP czy Polsatu
Laureatka nagrody PiK
obecnie specjalistka ds. komunikacji w firmie S-D-C

Gdy w marcu 2019 roku jako pierwsi poinformowaliśmy o tym, że zwolnienie pracowników z urzędu będzie rozstrzygane przez Sąd Pracy, Marek T skomentował nasz wpis:

Dwie niepowiązane ze sobą sprawy łączy rzecznik Andrzej. Czy to jest ściema czy poprostu głupota? Oceńcie to państwo sami.

pisownia oryginalna,

źródło: fanpage Dzień Dobry Polkowice
[odnośnik nr 10]

Marek T to jedno z anonimowych kont aktywne na najpopularniejszym medium społecznościowym w Polkowicach, Facebooku. Plagę takich kont opiszemy w części trzeciej. Jutro z kolei skoncentrujemy się na opisie działalności portalu faktypolkowice.pl do prowadzenia dyskusji na temat lub przez samych radnych klubu Lepsze Polkowice. 

Dzień Dobry Polkowice – dziennikarstwo niezależne.
Jeśli uważasz, że tekst jest ważny dla polkowiczan, udostępnij go na swoim Facebooku:
Odnośnik nr 1
Odpowiedź na wniosek o dostęp do informacji publicznej złożony przez Wiesława Wabika, radnego klubu PdMP w czerwcu 2019 roku.

Odnośnik nr 2

Odpowiedź z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Odnośnik nr 3
Umowa firmy Komunikatorzy.pl ze starostwem powiatowym w Polkowicach

Odnośnik nr 4
Stan umów z odnośnika nr 3,4 na 1 sierpnia, wtedy otrzymaliśmy odpowiedź na wniosek o dostęp do informacji publicznej

Odnośnik nr 5
Dwukrotnie telefonicznie – w maju 2019 roku, oraz 10 października, przed publikacją tego artykułu.
Odnośnik nr 6
Odnośnik nr 7

Link: https://faktypolkowice.pl/2019/08/01/nie-ma-dyskusji-z-prokuratorskimi-zarzutami/ zrzut ekranu:

Odnośnik nr 8

Autoryzacja:

Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice