Fakty o Faktach Polkowice cz. 3 – Nie tylko dziennikarstwo jest anonimowe

Opisujemy praktyki stosowane przez urząd gminy Polkowice w kontekście wydatków na promocję w 2019 roku. foto: Urząd Pracy w Polkowicach, montaż: autor

Firma Komunikatorzy, realizująca dla gminy Polkowice umowę na kwotę 8 330 zł miesięcznie i jednocześnie wydawca Faktów Polkowice świadczy usługi z zakresu digital marketingu (marketing w sieci) oraz marketingu politycznego. Tak podaje na swojej oficjalnej stronie.

Autor: Andrzej Padniewski
Napisano 23 października 2019

To trzecia z czterech części artykułu na temat wydatków gminy na promocję i doradztwo. Będą publikowane codziennie, do czwartku.

W piątek ukaże się komentarz do tych tekstów.

Do osób opisanych w niniejszych tekście przesłaliśmy pytania związane z treścią artykułu.

Wszyscy, którzy wyrażają chęć zamieszczenia swojego komentarza do niniejszego artykułu – a jest w nim opisany – proszony jest o kontakt mailowy na skrzynkę redakcja@dziendobrypolkowice.pl. Komentarze opublikujemy w jutrzejszym tekście.

Firma na swojej stronie podaje cytat:

Skuteczna komunikacja to 20% tego, co wiesz, i 80% tego, co czujesz na temat tego, co wiesz.

Jim Rohn
[odnośnik nr 1]

W polkowickiej przestrzeni mediów społecznościowych pojawiło się wiele kont osób, których nikt nie kojarzy z ulicy. Wysłaliśmy zapytania do wielu wspólnych znajomych na temat pięciorga kont na Facebooku – wszystkie potwierdziły, że dodane osoby są dla nich anonimowe i nigdy ich fizycznie nie spotkały.

Konta te z reguły chwalą poczynania burmistrza, lubią jego działania, są aktywne na Facebooku. Krytykują też opozycję. Często pomawiają (aktualizacja 23 października 2019 roku, 12:40: w komentarzach na FB [link] Tomasz A wskazał, że nie pomawiał na swoim profilu na Facebooku – a ponieważ osoby mają prawo do publikowania pod zmienionymi danymi, zamieszczamy niniejsze doprecyzowanie – przyp. autor).
Zacznijmy od pewniaków: państwa Marek i Gaja T oraz pana Tomasza A (nie publikujemy nazwisk po konsultacji tekstu z kancelarią prawną).

Zarówno nazwisko T jak i A nie znajduje się w ogólnodostępnej bazie nazwisk polskich udostępnionych przez rząd Rzeczpospolitej [odnośnik nr 2].

Marek T jest fanem strony społecznościowej Dzień Dobry Rogowo [odnośnik nr 3], która krytycznie odnosi się do treści zamieszczanych na naszym portalu. T, obok m.in. Romana Tomczaka, rzecznika magistratu czy radnych Lepszych Polkowic w osobie Roberta Drobiny czy Tomasza Szulca lubi lub udostępnia treści publikowane przez ten fanpage.

Pod tym postem [link tutaj, odnośnik nr 4] mamy reakcję dwóch radnych Lepszych Polkowic oraz Gai T i Roberta B. Inny post, nazywający portal Dzień Dobry Polkowice pseudomadiami (pisownia oryginalna) [odnośnik nr 5] znów przypada do gustu nie tylko państwu T, ale również Robertowi B. Komu ponadto? Lubi go Roman Tomczak, rzecznik magistratu i Mariusz Zybaczyński, radny Lepszych Polkowic.

Co ciekawe, gdy profil Marka T zamieszcza zdjęcie profilowe pochodzące z… Republiki Południowej Afryki [odnośnik nr 6], zamieszczone w artykule na stronie firmy Spec Savers (firma okulistyczna), gdzie południowoafrykański autor analizuje pomyłki w stylizacji męskiego owłosienia na głowie.

Zdjęcie komentuje inne konto, którego nazwisko nie występuje na liście nazwisk występujących w Rzeczypospolitej Polskiej… Tomasz A. Co do siebie piszą?

Nie masz już przecież wąsa. 

[odnośnik nr 7]

Sporo zbiegów okoliczności

Strona Polkowice Mems swego czasu opublikowała satyryczne zdjęcia z rozdawanych przez radnych Prawa i Sprawiedliwości pisanek na polkowickim targowisku. Tam też pojawił się komentarz Pawła Kowalskiego, radnego niezależnego, członka klubu PiS.

W roku 2015 z poznańskiego ratusza odchodzi za mobbing pewien polkowiczanin. Po zmianie władzy w roku 2018 w Polkowicach zaczyna się w mediach społecznościowych fala hejtu na pewne osoby i wywieranie presji na urzędników. Przypadek? Nie sądzę. 

pisownia oryginalna

AUTOPROMOCJA

Komentarz został usunięty przez administratora strony parę minut po jego zamieszczeniu. Można go znaleźć tutaj [odnośnik nr 8].

Gdyby sięgnąć pamięcią do zeszłego roku – roku wyborów samorządowych, wiele osób, które krytykowały nas w sieci było nam zupełnie obcych, nie posiadało np. zdjęć profilowych. Polkowice to mała gmina, ludzie się znają. Jednak wtedy kandydaci – a teraz niektórzy z radnych Lepszych Polkowic, lubili ich komentarze a nawet udostępniali! Potęgowali natężenie złej dyskusji. Polkowicka przestrzeń mediów społecznościowych stała się podwójna – rzeczywista i wirtualna. Mam wrażenie, że zaczęło się to dziać w momencie, gdy ze sztabem Lepszych Polkowic współpracę zaczął pan Kaczanowski, a techniki które on stosuje w marketingu politycznym znakomicie odpowiadały osobom z tego środowiska. W przypadku wielu osób niemiło mnie to zaskoczyło.

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Wiesław Wabik
Radny klubu PdMP
burmistrz Polkowic w latach 2006-2018
[autoryzacja: odnośnik nr 9]

Z przykrością stwierdzam, że zamiast argumentów, część radnych Lepszych Polkowic jawnie wspiera hejt i mowę nienawiści na pseudoportalach i fikcyjnych kontach w mediach społecznościowych. Odczytuję to wprost jako próbę ograniczania aktywności innych radnych oraz zastraszania za posiadanie własnego zdania. Taką postawą sami sobie wystawiają świadectwo. Polkowiczanom pozostawiam ocenę ich zachowania.

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Paweł Kowalski
radny niezależny
członek klubu PiS
[autoryzacja: odnośnik nr 10]

Zgłoszenia na policji

Bo, trzeba jednoznacznie wskazać: nie da się skutecznie, bez narzędzi, jakie mają do dyspozycji wyłącznie polskie sądy czy polska policja, powiązać anonimowych kont z konkretnymi osobami.

Politycy postanowili jednak powiedzieć dość: pozwy cywilne przeciwko autorom anonimowych i szkalujących komentarzy planują m.in. Paweł Kowalski (zawiadomienie od otrzymała w minionym tygodniu polkowicka policja). Jeśli sąd przychyli się do ich wniosków, policjanci ustalą adresy i tożsamość osób, które publikują pod fałszywymi nazwiskami.

Po ujawnieniu tego, kto jest odpowiedzialny za treści na portalu faktypolkowice.pl pozew o zniesławienie za tekst komentujący jednoznacznie wyrok sądu pracy a wskazujący na winę – mimo domniemania niewinności – rozważa Konrad Kaptur [odnośnik nr 11]. Za inne publikacje stojące w sprzeczności z prawdą pozew rozważa także Wiesław Wabik. [odnośnik nr 9]. Kroków prawnych nie wyklucza także Marek Staroń [odnośnik nr 12].

Radna Leśniak w klubie Lepsze Polkowice

W końcówce października 2018 roku trwa druga tura wyborów na urząd burmistrza Polkowic. Wybór pomiędzy Łukaszem Puźnieckim a Wiesławem Wabikiem kończy się pomówieniami tego pierwszego w tzw. paszkwilach.

Paszkwile – nazwane tak przez faktypolkowice.pl – roznoszą osoby, których wizerunek portal publikuje. Internauci nie mają problemu z rozpoznaniem m.in. Anny Leśniak.

Po dziś dzień temat przejawia się w sieci: gdy Leśniak została wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej z ramienia PdMP, na portalu e-legnickie.pl [odnośnik nr 11] pamiętają o tym internauci. Jeden z komentarzy:

Czy ta kobieta nie roznosiła paszkwile na nowego burmistrza? Ja bym sie zapadł pod ziemią.

pisownia oryginalna

Zawiadomienie na policji składa Krzysztof Nester, pełnomocnik komitetu wyborczego. Ustalamy: w treści zawiadomienia znajduje się nazwisko radnej Leśniak. Policja umarza śledztwo.

Swego czasu jednak portal faktypolkowice.pl opisuje zdarzenia jedno po drugim. Tytuły na tym portalu? KTO CHCE SKŁÓCIĆ MIESZKAŃCÓW POLKOWIC? [List do redakcji] [odnośnik nr 13], Lepsze Polkowice: STOP oczernianiu!, [odnośnik nr 14Anonimowy paszkwil. Znamy autora [odnośnik nr 15].

Portal ten zamieszcza na Facebooku film, na którym internauci rozpoznali – podobnie do osoby z portalu e-legnickie.pl – Annę Leśniak. Film był dostępny na stronie faktypolkowice.pl. Był, bo już nie jest [screen fragmentu nieistniejącego artykułu – odnośnik nr 16].

Przenosimy się do 27 czerwca bieżącego roku. Anna Leśniak zmienia klub radnych. Wraz jej transferem do Lepszych Polkowic ze strony faktypolkowice.pl znika film. Znika również ze strony faktypolkowice.pl na Facebooku – zarówno film, jak i zdjęcie.

Bohater książki Rok 1984 pracował w dziale niszczenia dokumentów. Kto włada teraźniejszością, włada przeszłością – napisał George Orwell i do niczego innego nie mogę zestawić tych faktów, które mi pan przedstawił.

dla Dzień Dobry Polkowice mówi
Marek Staroń
radny PdMP
[odnośnik nr 12]

W poniedziałek, przed publikacją pierwszej części tekstu, wysłaliśmy pytania do osób opisywanych w niniejszym artykule. Opublikujemy je w jutrzejszej, czwartej części.

Dzień Dobry Polkowice – dziennikarstwo niezależne.
Jeśli uważasz, że tekst jest ważny dla polkowiczan, udostępnij go na swoim Facebooku:
Odnośnik nr 1
Odnośnik nr 7

Screen:

 

Odnośnik nr 8

Odnośnik nr 9

Autoryzacja Wiesława Wabika:

 

Odnośnik nr 10

Autoryzacja Pawła Kowalskiego:

 

Odnośnik nr 11

Odnośnik nr 12

Odnośnik nr 16
Skomentuj tekst tutaj

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice