Nota prawna

Zgodnie z art. 14 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej państwo gwarantuje wolność prasy i innych środków masowego przekazu.

Dlatego też wielu komentatorów i znawców prawa poddało pod wątpliwość zapis art. 7 ust. 2 pkt 8 nowelizacji prawa prasowego, która nakazuje rejestrację gazet, radia czy portali internetowych.

Na szczęście, wraz z komentatorami swoje piętno odcisnęły polskie sądy – niejednokrotnie poddając tę wątpliwość pod korzystne dla dziennikarzy orzeczenia – uznając za prasę inicjatywy tzw. dziennikarstwa obywatelskiego. Warto chociażby przejrzeć wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dn. 17.10.2014 r. I Ns 255/14.

To jeden z późniejszych, i nie do końca jednoznaczych orzeczeń. Jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego, sygn. SK 42/09 z 14 grunia 2011 r. jasno wskazuje na fakt, że karanie za publikacje bez rejestracji w Sądzie Wojewódzkim jest zapisem niekonstytucyjnym. Już wcześniej, w 2007 r. dyskusja nad tematem jasno wskazywała, że portal, jakim jest Dzień Dobry Polkowice!, nie wymaga rejestracji. Zresztą, co tu Cię, drogi Czytelniku, męczyć tymi liczbami. Jeśli sobie życzysz poznać szczegóły, odsyłam do świetnego mec. Piotra Vagli Waglowskiego. Jego komentarze znajdziesz tutaj i tutaj.

Na DD Polkowice szanujemy prawo ponad wszystko. Czuwamy nad rzeletnością dziennikarzy, jasno określamy, gdy piszemy opinię, a gdzie jedynie opisujemy zaistniałe fakty. Dokładamy gigantycznej staranności o każde publikowane słowo.

Odpowiadamy za to przed naszymi Czytelnikami. I właśnie tysiące czytających nas Polkowiczan są najlepszym dowodem na to, że robimy to dobrze.

Z poważaniem
Andrzej Padniewski
redaktor naczelny Dzień Dobry Polkowice

 

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice