Polkopedia

 

Mała encyklopedia Polkowic

Emilian Stańczyszyn

Właściwie: Emilian Marian Stańczyszyn, ur. 1 czerwca 1963 roku w Polkowicach. Samorządowiec, marszałek województwa dolnośląskiego w latach 2001-2003, burmistrz Polkowic trzech kadencji. W 2005 roku oskarżony o korupcję, został ostatecznie, w 2016 roku oczyszczony ze wszystkich zarzutów.

Początki w polityce

Był współautorem Programu Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, które startowało do wyborów samorządowych w Polkowicach w 1990 roku. Współautorami materiałów byli Przemysław Walczak, pierwszy burmistrz Polkowic w powojennej Polsce (1989-1992, wcześniej miastem zarządzali naczelnicy), a także Mirosław Zaguła

Stańczyszyn został pierwszym przewodniczącym rady miejskiej w Polkowicach wybranej w wolnych wyborach samorządowych. Chwilę później, w listopadzie 1990 roku, zastąpił go jednak na tym stanowisku Zaguła. 

 

Założyciel Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic

W 1994 roku, już pod szyldem Porozumienia dla Mieszkańców PolkowicStańczyszyn skutecznie ubiegał się o mandat radnego z ramienia swojego ugrupowania.

Został również w pośrednich wyborach na burmistrza Polkowic nominowany na tę funkcję w tajnym głosowaniu ówczesnych rajców.

Urząd objął 30 czerwca 1994 roku. Ustąpił z niego dopiero w grudniu 2001 roku, gdy został marszałkiem województwa dolnośląskiego.

W międzyczasie działał w strukturach Unii Wolności. Będąc członkiem tej partii startował w pierwszych, bezpośrednich wyborach na urząd burmistrza Polkowic w 2002 roku. Uzyskał wtedy 64,2% głosów, wyprzedzając konkurentów Andrzeja Pilimona (16,62%, Blok Samorządowy) oraz Jerzego Olczyńskiego (19,15%, Sojusz Lewicy Demokratycznej).

Zarzuty korupcyjne

W 2005 roku Stańczyszyn trafił do aresztu śledczego we Wrocławiu. Do aresztowania doszło na podstawie dowodów przedstawionych przed sądem przez prokuraturę we Wrocławiu. Ta stawiała mu zarzuty korupcyjne – przyjmowania korzyści majątkowej od przedsiębiorców z terenu gminy Polkowice.

Stańczyszyn opowiadał o czasie spędzonym w areszcie w 2013 roku. Mówił wtedy o tym, że działania prokuratorów i policji były – w jego ocenie – wysoce nieetyczne. Widzenia z małżonką odbywały się np. w czasie, kiedy Stańczyszyn brał prysznic. W areszcie również oboje małżonkowie dokonali chrztu córki zakupioną w więziennym sklepiku wodą. Działo się to, zdaniem Stańczyszyna, pomimo tego, że sam składał wyczerpujące zeznania i był gotowy na współpracę z prokuraturą.

Proces Stańczyszyna zaczął się trzy lata później, w 2008 roku. Osiem lat później, przed Sądem Okręgowym w Legnicy, został ostatecznie oczyszczony ze wszystkich stawianych mu zarzutów

Działalność Stańczyszyna po zarzutach

Od czasu zarzutów korupcyjnych Stańczyszyn ani razu nie ubiegał się o reelekcję na urząd burmistrza Polkowic. W wyborach w 2006 roku Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic wystawiło do wyścigu o fotel burmistrza Wiesława Wabika, choć pod nieobecność Stańczyszyna w areszcie władzę formalnie sprawowała inna zastępczyni, Stanisława Bocian.

Wabik wygrał batalię w drugiej turze, pokonując Andrzeja Pilimona w drugiej turze stosunkiem głosów 52:48%.

Stańczyszyn został wtedy wybrany radnym rady miejskiej w Polkowicach, Funkcję tę, nieprzerwanie, pełni po dziś dzień.

Od kadencji rozpoczynającej się w 2010 roku został przewodniczącym rady miejskiej w Polkowicach. Był również prezesem zarządu Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Obie funkcje piastował do 2018 roku.

W kadencji 2018-2023 radny rady miejskiej i członek klubu radnych PdMP.

W 2000 roku uhonorowany Złotym „Krzyżem Zasługi” nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Stańczyszyn prywatnie

Żonaty. W życiu publicznym Polkowic funkcjonuje także jego brat Marek Stańczyszyn, dyrektor ds. technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej Cuprum. Bratowa Stańczyszyna, Monika, bezskutecznie ubiegała się o mandat radnej w wyborach samorządowych w 2018 roku, startując do rady miejskiej z ramienia Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic.

Foto: zgzm.pl

Emilian Stańczyszyn

Emilian Stańczyszyn

ur. 1963

Burmistrz Polkowic w latach 1994-2001 oraz 2003-2005. Radny rady miejskiej Polkowic z ramienia Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic.

Artykuły związane

z Emilianem Stańczyszynem:

Nowe władze w ZGZM

Nowe władze w ZGZM

Spore zmiany w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Emilian Stańczyszyn, kończy swoją kadencję. Jego funkcję przejmie Małgorzata Frąckowiak.

Emilian Stańczyszyn z wyrokiem. 1,5 roku więzienia w zawieszeniu

Emilian Stańczyszyn z wyrokiem. 1,5 roku więzienia w zawieszeniu

Emilian Stańczyszyn, były burmistrz Polkowic i obecny przewodniczący rady miasta z wyrokiem skazującym go na 1,5 roku więzenia w zawieszeniu. Tę szokującą informację podała wczoraj redakcja TVP Wrocław. Sąd Rejonowy w Lubinie wydał wyrok 7 grudnia 2015 r. Wg...

Edytuj tę stronę...

Chcesz edytować wpisy w Polkopedii? Wpis dotyczy Ciebie?

napisz do nas na: redakcja@dziendobrypolkowice.pl

Polkopedia

Mała encyklopedia Polkowic

A

Aquapark Polkowice

Spółka S.A.

B

Arkadiusz Bloch

Polityk, ur. 1980

Stanisława Bocian

Polityk, ur. 1949

C

CCC Polkowice

Stowarzyszenie

Kamil Ciupak

Polityk, ur. 1970

G

Bogusław Godlewski

Polityk, ur. 1974

Górnik Polkowice

Spółka z o. o.

dr Paweł Greń

Polityk, ur. 1986

K

Piotr Karwan

Polityk, ur. 1977

Mariola Kośmider

Polityk, ur. 1960

Paweł Kowalski

Polityk, ur. 1979

Beata Kulikowska

Polityk, ur. 1966

L

Lepsze Polkowice

Stowarzyszenie

M

Iwona Marciniak

Polityk, ur. 1959

Wojciech Marciniak

Polityk, ur. 1959

N

Krzysztof Nester

Polityk, ur. 1985

R

Roman Rozmysłowski

Polityk, ur. 1960

S

Emilian Stańczyszyn

Polityk, ur. 1963

Zdzisław Synowiec

Polityk, ur. 1965

Sebastian Sypko

ur. 1976

T

Sławomir Tarnowski

Polityk, ur. 1974

Ireneusz Traczyk

Polityk, ur. 1962

Marek Tramś

Polityk, ur. 1956

Adam Trybka

Polityk, ur. 1973

W

Wiesław Wabik

Polityk, ur. 1969

Andrzej Wierdak

ur. 1966

Józefa Wołoszczuk

Polityk, ur. 1953

Z

Jan Zarzycki

Polityk, ur. 1944

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice