Polkopedia

 

Mała encyklopedia Polkowic

Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic

Stowarzyszenie, komitet wyborczy, ugrupowanie, którego przedstawiciele w latach 1994 – 2018 piastowali urząd burmistrza Polkowic.

Historia

Stowarzyszenie rozpoczynało swoją działalność na nurcie komitetów obywatelskich. Przedstawiciele PdMP już w 1990 roku ubiegali się o funkcje w kształtującym się w Polsce samorządzie. Od 1994 roku do dziś stowarzyszenie działa pod nazwą Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic.

Burmistrzowie z ramienia PdMP

Z ramienia PdMP urząd burmistrza piastował Emilian Stańczyszyn, wybrany przez radę miejską w 1994 roku spośród swoich członków (nie przeprowadzano w tym roku wyborów bezpośrednich na urzędy wójtów/burmistrzów/prezydentów miast), i ponownie (już w bezpośrednich wyborach) w latach 1998 i 2002. Stańczyszyn w 2005 roku został aresztowany i postawiono mu zarzuty korupcyjne, niniejszym PdMP zdecydowało o wystawieniu innego kandydata na urząd burmistrza. Został nim Wiesław Wabikktóry pokonał w drugiej turze Andrzeja Pilimona stosunkiem głosów 52:48%.

Wabik utracił mandat w 2018 roku na rzecz Łukasza Puźnieckiego. Tym samym zakończyła się trwająca 24 lata dominacja PdMP w polkowickim samorządzie.

Inne funkcje piastowane przez członków PdMP

Ugrupowanie będące u steru przez 24 lata mianowało wielu swoich członków do pełnienia funkcji zarówno w gminie, jak i instytucjach podległych powiatowi. Od powstania samorządu powiatowego w 1999 roku funkcje starosty pełnił Marek Tramś, który był wybierany na ten urząd spośród radnych rady powiatu. Przestał być starostą w 2018 roku na rzecz Kamila Ciupaka.

Członkowie stowarzyszenia zasiadali także w zarządach Związku Gmin Zagłębia Miedziowego (Emilian Stańczyszyn), Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych (Mariola Kośmider), czy też spółki Aquapark (Beata Betka).

Kontrowersje wokół działań PdMP

PdMP mierzyło się w swojej historii z wieloma kryzysami wizerunkowymi, które zaczęły się w 2004 roku, gdy zarzuty korupcyjne usłyszał Emilian Stańczyszyn.

Kolejnym problemem była również afera korupcyjna w polskiej piłce. Górnik Polkowice był jednym z klubów, któremu udowodniono ustawienie największej ilości spotkań na szczeblu centralnym, za co został zdegradowany o dwie klasy rozgrywkowe. W czasie afery w zarządzie klubu zasiadali zarówno Wabik, Stańczyszyn, jak i Tramś.

Z problemami ówczesna władza mierzyła się także w kampanii w 2018 roku. Konkurent na urząd burmistrza Wabika, Puźniecki z komitetu Lepsze Polkowice wykazał korelację biznesową pomiędzy projektem Polkowice 2030+, sztandarowym punktem programu PdMP, a prywatnymi inwestycjami prowadzonymi przez Emiliana Stańczyszyna i córkę Marioli Kośmider w miejscowości Rogowo nad morzem.

Przed drugą turą do wiadomości publicznej przedostała się także informacja o romansie pomiędzy Arkadiuszem Blochem, ówczesnym wiceburmistrzem, a jedną z jego podwładnych. Według artykułu napisanego przez anonimowego autora na plotkarskim portalu Fakty Polkowice, o sprawie miał wiedzieć ubiegający się o reelekcję Wabik.

Klub radnych Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic w kadencji 2018-2023

Do rady miejskiej w kadencji 2018-2023 PdMP wprowadziło najliczniejsza ilość radnych, bo aż dziewięciu (Lepsze Polkowice – siedmiu, Prawo i Sprawiedliwość – pięciu).

Zaraz po rozpoczęciu kadencji ze stowarzyszenia odeszli jednak Adam Trybka (listopad 2018) oraz Beata Kulikowska (grudzień 2018). Oboje postanowili pozostać radnymi niezależnymi (stan na styczeń 2019 roku).

Po tym klub radnych PdMP składa się z siedmiu członków. Są to (kolejność alfabetyczna): Mariola Kośmider, Anna Leśniak, Piotr Nowak, Emilian Stańczyszyn, Marek Staroń, Ireneusz Traczyk i Wiesław Wabik.

W skład rady powiatu w 2018 roku weszli: Andrzej Bełda, Arkadiusz Bloch oraz Marek Tramś.

Foto: e-legnickie.pl 

Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic

Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic

stowarzyszenie, komitet wyborczy

Artykuły związane

z Porozumieniem dla Mieszkańców Polkowic:

Nowe władze w ZGZM

Nowe władze w ZGZM

Spore zmiany w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Emilian Stańczyszyn, kończy swoją kadencję. Jego funkcję przejmie Małgorzata Frąckowiak.

Edytuj tę stronę...

Chcesz edytować wpisy w Polkopedii? Wpis dotyczy Ciebie?

napisz do nas na: redakcja@dziendobrypolkowice.pl

Polkopedia

Mała encyklopedia Polkowic

A

Aquapark Polkowice

Spółka S.A.

B

Arkadiusz Bloch

Polityk, ur. 1980

Stanisława Bocian

Polityk, ur. 1949

C

CCC Polkowice

Stowarzyszenie

Kamil Ciupak

Polityk, ur. 1970

G

Bogusław Godlewski

Polityk, ur. 1974

Górnik Polkowice

Spółka z o. o.

dr Paweł Greń

Polityk, ur. 1986

K

Piotr Karwan

Polityk, ur. 1977

Mariola Kośmider

Polityk, ur. 1960

Paweł Kowalski

Polityk, ur. 1979

Beata Kulikowska

Polityk, ur. 1966

L

Lepsze Polkowice

Stowarzyszenie

M

Iwona Marciniak

Polityk, ur. 1959

Wojciech Marciniak

Polityk, ur. 1959

N

Krzysztof Nester

Polityk, ur. 1985

R

Roman Rozmysłowski

Polityk, ur. 1960

S

Emilian Stańczyszyn

Polityk, ur. 1963

Zdzisław Synowiec

Polityk, ur. 1965

Sebastian Sypko

ur. 1976

T

Sławomir Tarnowski

Polityk, ur. 1974

Ireneusz Traczyk

Polityk, ur. 1962

Marek Tramś

Polityk, ur. 1956

Adam Trybka

Polityk, ur. 1973

W

Wiesław Wabik

Polityk, ur. 1969

Andrzej Wierdak

ur. 1966

Józefa Wołoszczuk

Polityk, ur. 1953

Z

Jan Zarzycki

Polityk, ur. 1944

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice