Polkopedia

 

Mała encyklopedia Polkowic

Prawo i Sprawiedliwość w Polkowicach

Partia polityczna powstała w 2001 roku. W Polkowicach po raz pierwszy utworzyła listy w wyborach samorządowych w 2006 roku.

Pierwsze wybory w 2006 roku

Członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy zarejestrowali swoje listy w wyborach samorządowych w 2006 roku. Komitet w wyborach do rady powiatu polkowickiego zdobył 8,03%, zdobywając w radzie jeden mandat. Pierwszym radnym w historii powiatu z ramienia PiS został chocianowianin Andrzej Czekajło.

Komitet wystawił również 38 kandydatów do rady miejskiej Polkowic. Listę w czterech okręgach otwierali: Stanisław Żuromski, Henryk Rejmak, Jan Zarzycki oraz Zbigniew Paluch.

Komitet otrzymał łącznie 11,40% głosów do rady miejskiej, był w niej reprezentowany przez Witolda Krzemińskiego, Rejmaka i Zarzyckiego.

Zarzycki został przewodniczącym rady miejskiej w Polkowicach. Odwołano go rok później, gdy w koalicję z Porozumieniem dla Mieszkańców Polkowic weszli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.  Na stanowisku przewodniczącego zastąpił go Stefan Ciżmar, który wszedł do rady z list PdMP.

Przedstawiciele PiS w 2006 roku nie ubiegali się o fotel burmistrza Polkowic.

Wybory 2010

W 2010 roku PiS wystartował po raz drugi w wyborach samorządowych w powiecie polkowickim. Z list partii kandydowały 34 osoby do rady miejskiej oraz 16 do rady powiatu. Komitet po raz pierwszy w historii naszego miasta wystawił kandydata na urząd burmistrza – został nim Wojciech Marciniak.

Wybory na urząd burmistrza wygrał w pierwszej turze Wiesław Wabik z Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic, zdobywając łącznie 76% głosów. Marciniak zajął w wyborach trzecie, ostatnie miejsce, ulegając również, choć nieznacznie Bogusławowi Godlewskiemu, który startował wówczas z poparciem Platformy Obywatelskiej (Godlewski zdobył 1299 – Marciniak 1129 głosów).

Lepiej poszło kandydatom PiS w wyborach do rady miejskiej i rady powiatu. Do tej pierwszej wprowadzili oni do niej Marciniaka, Zarzyckiego oraz Ryszarda Dyląga. W radzie powiatu z gminy Polkowice zasiadł z kolei Michał Lenczuk.

Wybory 2014

Samorządowe wybory w 2014 roku były dla PiS-u udane. Bliski wejścia do drugiej tury w wyborach na urząd burmistrza Polkowic był Marciniak – zajął on drugie miejsce z poparciem 17,8% głosów wyborców. Wygrał Wabik, który zdobył 50,14% wszystkich głosów.

Do rady powiatu kandydaci Prawa i Sprawiedliwości uzyskali dwa z ośmiu mandatów przypadających na polkowicki okręg. W skład rady powiatu weszli Marianna Dąbrowska oraz Jan Zarzycki.

Wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do rady miejskiej spowodowało z kolei sytuację, w której na 21 mandatów 20 przypadło kandydatom PdMP. Jedynym przedstawicielem opozycji został Marciniak reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość.

Przedstawiciele PdMP nie dopuścili Marciniaka do żadnej komisji rady miejskiej w kadencji 2014-2018.

Wybory 2018 i kadencja 2018-2023

Przełom w polityce lokalnej przyniosły wybory w 2018 roku, które były bardzo udane również dla kandydatów startujących z list Prawa i Sprawiedliwości. Zarząd lokalny postanowił przydzielić „jedynki” na listach do rady miejskiej samym kandydatom niezależnym. Wszyscy oni dostali się do rady miejskiej.

Tym samym klub radnych PiS w kadencji 2018-2023 stanowią: Paweł Kowalski (szef klubu), Roman Rozmysłowski, Zdzisław Synowiec, Józefa Wołoszczuk oraz Helena Woźniak.

W radzie powiatu reprezentantami PiS z okręgu polkowickiego zostali z kolei Jan Zarzycki i Iwona Marciniak.

Wojciech Marciniak nie ubiegał się o mandat radnego, zyskał natomiast rekordową dla siebie liczbę głosów w wyborach na burmistrza Polkowic (2187).

Po nieoficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów okazało się, że w radzie miejskiej Polkowic po raz pierwszy od 2006 roku nie udało się uzyskać samodzielnej większości członkom PdMP. Dodatkowo w pierwszej turze wyborów Łukasz Puźniecki uzyskał lepszy wynik od Wiesława Wabika i to on był faworytem po fotel burmistrza Polkowic.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli rozmowy koalicyjne z klubem Lepszych Polkowic w celu utworzenia koalicji w radzie miejskiej. Umowę pomiędzy stronami podpisali 26 października przedstawiciele obu stron (Lepsze Polkowice reprezentował Puźniecki i Godlewski, PiS: Marciniak i Helena Krupska, członkini zarządu okręgowego w Legnicy, mieszkanka Przemkowa).

W wyniku porozumień koalicyjnych Marciniak poparł Puźnieckiego w drugiej turze wyborów na urząd burmistrza Polkowic.

Po wygranej Puźniecki mianował Marciniaka, obok Pawła Grenia, na jednego ze swoich zastępców. Rozmysłowski został mianowany przewodniczącym rady miejskiej, z kolei Synowiec został delegatem gminy w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego.

Członkowie Prawa i Sprawiedliwości weszli również w szerszą koalicję (Lepsze Polkowice, PiS oraz Porozumienie Samorządowe) w radzie powiatu, dzięki czemu nominowany na funkcję przewodniczącego rady został Henryk Czekajło, członek PiS. Radni tej partii poparli nominację Kamila Ciupaka na urząd starosty.

Ciekawostki

Prawo i Sprawiedliwość w Polkowicach notuje najlepsze wyniki w wyborach parlamentarnych na terenie powiatu polkowickiego. W 2015 roku przedstawiciele tej partii zyskali blisko 46% poparcie w wyborach do Sejmu RP. W 2011 roku wynik ten sięgał „tylko” 35%.

Po raz drugi w historii przedstawicielowi z terenu powiatu polkowickiego udało się skutecznie ubiegać o mandat w Radzie Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – został nim Piotr Karwan startujący z list PiS. Wcześniej w 2002 roku do sejmiku wszedł Emilian Stańczyszyn (z list Unii Samorządowej). 

Foto: Wikimedia CC0
Prawo i Sprawiedliwość w Polkowicach

Prawo i Sprawiedliwość w Polkowicach

partia polityczna

Historia ugrupowania w Polkowicach. 

Artykuły związane

z PiS Polkowice:

Decyzja jest, pociągi dojadą do Przemkowa

Decyzja jest, pociągi dojadą do Przemkowa

Wczoraj Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę, w której czytamy o czterech projektach kolejowych realizowanych w najbliższych latach. Jedna z nich dotrze do Przemkowa!

Edytuj tę stronę...

Chcesz edytować wpisy w Polkopedii? Wpis dotyczy Ciebie?

napisz do nas na: redakcja@dziendobrypolkowice.pl

Polkopedia

Mała encyklopedia Polkowic

A

Aquapark Polkowice

Spółka S.A.

B

Arkadiusz Bloch

Polityk, ur. 1980

Stanisława Bocian

Polityk, ur. 1949

C

CCC Polkowice

Stowarzyszenie

Kamil Ciupak

Polityk, ur. 1970

G

Bogusław Godlewski

Polityk, ur. 1974

Górnik Polkowice

Spółka z o. o.

dr Paweł Greń

Polityk, ur. 1986

K

Piotr Karwan

Polityk, ur. 1977

Mariola Kośmider

Polityk, ur. 1960

Paweł Kowalski

Polityk, ur. 1979

Beata Kulikowska

Polityk, ur. 1966

L

Lepsze Polkowice

Stowarzyszenie

M

Iwona Marciniak

Polityk, ur. 1959

Wojciech Marciniak

Polityk, ur. 1959

N

Krzysztof Nester

Polityk, ur. 1985

R

Roman Rozmysłowski

Polityk, ur. 1960

S

Emilian Stańczyszyn

Polityk, ur. 1963

Zdzisław Synowiec

Polityk, ur. 1965

Sebastian Sypko

ur. 1976

T

Sławomir Tarnowski

Polityk, ur. 1974

Ireneusz Traczyk

Polityk, ur. 1962

Marek Tramś

Polityk, ur. 1956

Adam Trybka

Polityk, ur. 1973

W

Wiesław Wabik

Polityk, ur. 1969

Andrzej Wierdak

ur. 1966

Józefa Wołoszczuk

Polityk, ur. 1953

Z

Jan Zarzycki

Polityk, ur. 1944

Pin It on Pinterest

Dzień Dobry Polkowice