Categories
Opinie

Polska wydaje miliard dolarów na amerykańskie aerostaty nadzoru

Ministerstwo Obrony Narodowej Polski ogłosiło podpisanie umowy na zakup czterech systemów radarowych wczesnego ostrzegania opartych na aerostatach z USA, w ramach umowy o wartości niemal miliarda dolarów.

„Polska będzie drugim krajem na świecie, który wykorzysta taki system,” powiedział Kosiniak-Kamysz na dzisiejszej konferencji prasowej, cytowany w komunikacie wydanym przez jego ministerstwo. „Te aerostaty będą finansowane z pożyczki udzielonej przez Stany Zjednoczone.”

Amerykańska armia korzysta z aerostatów w ramach programu Persistent Surveillance System – Tethered, według strony internetowej tego serwisu.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Polska zintensyfikowała swoje wysiłki na rzecz pozyskania nowych broni i sprzętu wojskowego dla swoich sił zbrojnych. Zgodnie z planem, cztery aerostaty zostaną rozmieszczone w polskich bazach wojskowych na wschodzie i północnym wschodzie kraju, gdzie Polska graniczy z Białorusią i rosyjskim obwodem kaliningradzkim, według ministerstwa obrony narodowej.

Zamówione systemy „mają zdolność wykrywania szerokiej gamy obiektów, takich jak pociski, samoloty, drony i jednostki morskie,” poinformowało ministerstwo.

W lutym 2024 roku Departament Stanu USA zatwierdził zagraniczną sprzedaż wojskową, a następnie została ona autoryzowana przez Kongres.

W oświadczeniu, Agencja Współpracy Obronnej USA poinformowała, że głównymi wykonawcami tego zamówienia będą Raytheon Intelligence and Space, TCOM, ELTA North America oraz spółka zależna QinetiQ, Avantus Federal. Dostawy w ramach kontraktu obejmą systemy aerostatów radarowych do rozpoznania przestrzeni powietrznej i powierzchniowej, lotnicze radary wczesnego ostrzegania, a także związany z nimi sprzęt i logistykę, według agencji.

Producent TCOM otrzymał kontrakt o wartości 450 milionów dolarów w 2021 roku na dostarczenie Arabii Saudyjskiej 10 aerostatów z sensorami do komunikacji i wywiadu, według strony internetowej firmy.