Categories
Świat

Niesamowite odkrycie: w Polsce znaleziono szczątki dziesiątek prehistorycznych zwierząt

Wewnątrz Jaskini Raj, jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, ukryte były szczątki prehistorycznych zwierząt. Kim były te istoty i z jakiego okresu pochodzą?

Archeolodzy prowadzący badania w Jaskini Raj – kluczowym stanowisku archeologicznym w Polsce – zajmują się analizą zmian klimatycznych i środowiskowych, które miały miejsce w prehistorii południowej części tego europejskiego kraju. Porównują też strategie osadnictwa od późnego paleolitu środkowego do górnego paleolitu, czyli okresu od około 60 000 do 14 500 lat temu. W trakcie badań natrafili na fosylizowane kości lwa jaskiniowego oraz mamuta, a także na liczne poroża reniferów.

Naukowcy wyjaśnili, że odkryli 200 dużych, doskonale zachowanych kości. Mimo upływu czasu pozostają w znakomitym stanie, jednak przypuszczają, że pod głębszymi warstwami jaskini mogą znajdować się tysiące mniejszych artefaktów, w tym setki fragmentów kości małych ssaków.

„Odkryliśmy liczne kości zwierząt oraz ślady co najmniej dwóch wizyt neandertalczyków w tym miejscu. Od tego czasu nie przeprowadzono tu więcej badań”, skomentowała przez komunikat prasowy dr Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

„Jednak przez ostatnie 60 lat metody laboratoryjne tak bardzo się rozwinęły, że możemy powiedzieć znacznie więcej o tych znaleziskach i historii tego miejsca”, dodała prowadząca badania nad znalezionymi szczątkami fosylnymi.

Archeolodzy zapowiedzieli również, że spróbują zweryfikować hipotezę, według której neandertalczycy używali poroża reniferów do budowania barykad i ochrony wejść do swoich jaskiń. „Stąd nasz plan, aby w czerwcu i lipcu powrócić do Jaskini Raj i kontynuować badania wraz z nowymi odkryciami”, zakończyła Kot.