Categories
Świat

Emeryci z Wielkiej Brytanii migrują. Opowiedzieli o urokach życia w Polsce

Coraz większa liczba seniorów z Wielkiej Brytanii decyduje się na wyjazd z kraju i emigrację do Polski. „Daily Mail” opisał historię trojga z nich. — Mieszkałem w Hiszpanii i w Londynie, ale Polska jest lepsza — powiedział 73-letni John.

Z doniesień Interii wynika, że liczba osób, które w Polsce pobierają brytyjskie emerytury, stale rośnie. W 2012 r. w naszym kraju mieszkało 1717 takich osób, w 2020 r. było ich już 5398. Na migrację Brytyjczyków do Polski wpłynął m.in. brexit. Seniorzy szukają tutaj niższych cen i wyższej jakości życia niż w swojej ojczyźnie.

Wyjechał z Wielkiej Brytanii do Polski. Tęskni tylko za jednym

Wysokość emerytury państwowej dla Brytyjczyków to równowartość ok. 4200 zł miesięcznie — wylicza Interia. Dla porównania przeciętna wysokość emerytury w Polsce wyniosła w 2022 r. zaledwie 2700 zł. Seniorzy z Wielkiej Brytanii zdają sobie sprawę, że wyjeżdżając z kraju, mogą znaleźć miejsce, w którym będą mogli sobie pozwolić na więcej za mniej.

Historie kilku takich osób opisał brytyjski tabloid „Daily Mail”. Wyjazd do Polski zaplanowali m.in. 58-letnia Marianne i jej 61-letni partner Glenn. Para sprzedała „dom w ślepej uliczce” w pobliżu Hartlepool i kupiła „uroczą wolnostojącą posiadłość za 130 tys. funtów ze stawem, stajniami i sadem”.

— Zabieramy ze sobą nasze dwa psy, koty i fretkę, chciałabym też trochę kóz i kurczaków. Zawsze chciałam mieszkać na wsi i uprawiać własne warzywa — powiedziała Marianne.

Dom w Polsce kupił także 73-letni John. To jednorodzinny budynek z widokiem na jeziora i las. Senior przyznał, że jedyną rzeczą z Wielkiej Brytanii, za którą tęskni, są kornwalijskie pierogi. — Mieszkałem w Hiszpanii i w Londynie, ale Polska jest lepsza. Mówiąc prosto, moje życie jest cudowne — powiedział.